fot. twitter.com

ONZ apeluje o 331 mln pomocy dla Zimbabwe – 2,5 mln ludzi grozi głód

Oenzetowski Światowy Program Żywnościowy (WFP) zaapelował o 331 mln dolarów dla Zimbabwe, w którym pomocy potrzebuje około 5 milionów ludzi, czyli prawie jedna trzecia ludności; głód grozi 2,5 mln mieszkańców kraju – pisze w środę portal BBC News.

Szef WFP David Beasley w apelu wystosowanym we wtorek wieczorem podkreślił, że 2,5 miliona mieszkańców tego afrykańskiego kraju „zmierza w kierunku głodu”, a jeśli nic nie zostanie zrobione, na początku przyszłego roku w podobnej sytuacji będzie już 5,5 mln mieszkańców Zimbabwe.

Od prawie 20 lat Zimbabwe zmaga się z poważnym kryzysem gospodarczym i finansowym, który skutkuje między innymi regularnym niedoborem podstawowych artykułów spożywczych jak mąka, chleb czy oliwa. Inflacja w czerwcu wyniosła 176 proc. i był to najwyższy poziom w ostatniej dekadzie.

Dodatkowo ze względu na panującą suszę ostatnie zbiory były wyjątkowo słabe, co powoduje znaczny wzrost cen żywności. Niski poziom wody utrudnia pracę głównej elektrowni wodnej Kariba, co wywołuje przerwy w dostawach prądu w całym kraju. We wtorek prezydent Emmerson Mnangagwa ze względu na suszę ogłosił stan klęski żywiołowej.

Pomoc, o którą apeluje agencja humanitarna ONZ, ma również odpowiedzieć na potrzeby ofiar cyklonu Idai, który przeszedł przez Zimbabwe, Mozambik i Malawi na początku roku. Jego skutki dotknęły 570 tys. mieszkańców Zimbabwe i zmusiły ok. 50 tys. ludzi do opuszczenia domów.

Minister finansów Zimbabwe Mthuli Ncube w ubiegłym tygodniu ogłosił, że władze dostarczą pomocy żywnościowej setkom tysięcy ofiar suszy.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl