Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła próby rakietowe Korei Północnej

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych potępiła w piątek wieczorem serię prób rakietowych Korei Północnej – podaje agencja Reutera. Oświadczenie dotyczy najnowszego, przeprowadzonego w środę testu oraz trzech pozostałych prób dokonanych przez Pjongjang od 9 lipca.

Członkowie Rady Bezpieczeństwa potępili wystrzelenie przez Koreę Północną pocisków balistycznych, które nazwali „poważnym naruszeniem” rezolucji zabraniających Pjongjangowi testów z rakietami balistycznymi.

„Takie działanie przyczynia się do rozwoju systemów przenoszenia broni nuklearnej przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną oraz wzmaga napięcia” – brzmi oświadczenie.

Reuters zauważa, że po próbie rakietowej Pjongjangu z 3 sierpnia członkowie RB nie wydali wcześniej oświadczenia, ponieważ nie byli w stanie uzgodnić jednej wersji dokumentu. Chiny – które są przeciwne rozmieszczeniu na Półwyspie Koreańskim amerykańskiego systemu antyrakietowego THAAD – nalegały, by w oświadczeniu umieścić fragment o sprzeciwie wobec tego kroku. Agencja Reutera podkreśla, że w ostatecznym tekście nie ma takiej wzmianki.

Według władz Korei Południowej i USA THAAD zacznie działać przed końcem 2017 roku. Sojusznicy podkreślają, że będzie się koncentrował wyłącznie na zagrożeniach jądrowych i rakietowych ze strony Korei Północnej oraz nie będzie wymierzony w inne kraje. Z kolei zdaniem Chin krok ten doprowadzi do wzrostu napięć w regionie.

Najnowszą rakietę Pjongjang wystrzelił w środę rano czasu lokalnego z okrętu w pobliżu portu Sinpo na wschodnim wybrzeżu kraju, gdzie – jak pokazują zdjęcia satelitarne – znajduje się północnokoreańska baza łodzi podwodnych.

Dowództwo Sił Strategicznych USA (USSTRATCOM) poinformowało, że pocisk balistyczny, prawdopodobnie KN-11, przeleciał około 500 kilometrów i wpadł do Morza Japońskiego. USSTRATCOM zapewniło, że pocisk nie stanowił zagrożenia dla Ameryki Północnej. Według amerykańskiej armii był to najdłuższy jak do tej pory lot północnokoreańskiego pocisku wystrzelonego z pokładu okrętu podwodnego.

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która wyniosła na orbitę okołoziemską satelitę.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl