fot. PAP/EPA

ONZ: A. Guterres: Trzeba utrzymać dialog z talibami w celu uniknięcia katastrofy humanitarnej

Sekretarz generalny ONZ, Antonio Guterres, podczas wywiadu dla agencji AFP, zaapelował w czwartek do społeczności międzynarodowej o utrzymanie „dialogu” z talibami w Afganistanie. „Musimy uniknąć tam załamania gospodarczego i milionów ofiar śmiertelnych” – powiedział Antonio Guterres.

– Musimy prowadzić dialog z talibami, w którym bezpośrednio potwierdzimy nasze zasady. To musi być dialog z poczuciem solidarności z narodem afgańskim – oświadczył szef ONZ

Naszym obowiązkiem jest rozszerzenie naszej solidarności na ludzi, którzy bardzo cierpią i ryzykują śmierć z głodu– dodał Antonio Guterres.

Czy są jakieś gwarancje? Nie, sytuacja jest nieprzewidywalna, w związku z tym musimy zaangażować w dyskusję talibów (…) jeśli chcemy, żeby Afganistan nie był ośrodkiem terroryzmu, jeśli chcemy aby kobiety i dziewczęta nie traciły wszystkich praw nabytych w poprzednim okresie, jeśli chcemy, aby różne grupy etniczne czuły się reprezentowane – mówił sekretarz generalny ONZ.

Szef ONZ podkreślił, że w dotychczasowych rozmowach z talibami jest co najmniej otwartość na dyskusję. Nie wykluczył swojej wizyty w Afganistanie, jeśli odpowiednie warunki zostaną spełnione.

Antonio Guterres zaznaczył, że ONZ chce „inkluzywnego rządu” w Afganistanie, w którym reprezentowane byłoby całe afgańskie społeczeństwo. Według niego ten pierwszy tymczasowy rząd, ogłoszony kilka dni temu, „nie sprawia takiego wrażenia”.

Potrzebujemy poszanowania praw człowieka, kobiet i dziewcząt. Terroryzm nie może mieć bazy w Afganistanie, aby rozpocząć operacje w innych krajach, a talibowie muszą współpracować w walce z przestępczością narkotykową – mówił szef ONZ.

Chcemy, aby ten kraj mógł być rządzony w pokoju i stabilności, z poszanowaniem praw ludzi. Ze swojej strony talibowie chcą być uznani, aby sankcje zostały zniesione, chcą wsparcia finansowego i to daje pewną dźwignię społeczności międzynarodowej – powiedział Antonio Guterres.

Dodał, że choć Afganistan nie ma jeszcze rządu uznawanego na arenie międzynarodowej, trzeba uniknąć załamania gospodarczego w tym kraju, które mogłoby mieć przerażające konsekwencje humanitarne.

Według Antoniego Guterresa, podobnie jak w przypadku Jemenu, możliwe jest zaplanowanie przyznania Kabulowi „instrumentów finansowych”, niezależnie od trwających sankcji, aby gospodarka mogła „oddychać”.

Jest to w interesie społeczności międzynarodowej i nie mówię o zniesieniu sankcji czy uznaniu rządu, mówię o ukierunkowanych środkach, które pozwolą afgańskiej gospodarce oddychać – powiedział szef ONZ.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl