fot. PAP/EPA

Apel o powołanie w Libii rządu zgody narodowej

Specjalny wysłannik ONZ do Libii Bernardino Leon podczas kolejnej rundy rozmów międzylibijskich w Genewie zaapelował we wtorek o porozumienie do końca sierpnia w sprawie powołania rządu zgody narodowej.

„Celem ONZ, który przedstawił rano jej wysłannik, jest to, byśmy mieli porozumienie na początku września i aby 21 września podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego w Nowym Jorku był już nowy rząd i było nowe globalne porozumienie” – powiedział szef Libijskiego Frontu Narodowego Mohammad Ali Abdullah Addarrat.

Leon w ubiegłotygodniowym komunikacie zaapelował do „partii biorących udział w dialogu o podwojenie wysiłków na rzecz ograniczenia rozbieżności i doprowadzenie do zgody, która będzie podstawą pokojowego uregulowania wstrząsającego krajem konfliktu politycznego i militarnego.

Prawie cztery lata od upadku libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego pogrążona w chaosie Libia ma dwa nieuznające się parlamenty i dwa rządy toczące spór o władzę. Parlament w Trypolisie, Powszechny Kongres Narodowy, sprzyja radykalnym islamistom; nieislamistyczna Izba Reprezentantów, uznawana przez wspólnotę międzynarodową,zbiera się w Tobruku.

11 lipca libijskie partie podpisały po miesiącach negocjacji pod egidą ONZ w Maroku porozumienie o „pokoju i pojednaniu”, jednak nie uczestniczyli w nim przedstawiciele parlamentu w Trypolisie.

Do obecnych rozmów w Genewie ma się też włączyć delegacja Powszechnego Kongresu Narodowego.

Propozycja wysłannika ONZ to powołanie na rok rządu zgody narodowej; rada ministrów po kierownictwem premiera i dwóch zastępców będzie organem władzy wykonawczej.

„Libia jest pogrążona w chaosie i podziałach. Mam więc nadzieję, że aktorzy sceny politycznej będą mądrzy” – oświadczył na konferencji prasowej przed obradami Leon. Zapowiedział, że rozmowy mogą potrwać do czwartku.

PAP/RIRM

drukuj