Olsztyn: CBŚP rozbiło grupę wyłudzającą samochody z wypożyczalni

Funkcjonariusze CBŚP i komendy miejskiej policji w Olsztynie rozbili grupę przestępczą podejrzaną o wyłudzenie z wypożyczalni samochodów o wartości ok. 1 mln zł, a także koparek i innego sprzętu budowlanego. Pojazdy trafiały do paserów w Polsce i na Litwie.

Jak poinformowało w czwartek w komunikacie Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP), w sprawie podejrzanych jest dziewięć osób, którym przedstawiono łącznie 78 zarzutów dotyczących m.in. wyłudzenia dziewięciu pojazdów o wartości ok. 1 mln zł i usiłowania wyłudzenia dwóch kolejnych, wartych ok. 300 tys. zł. Były to głównie pojazdy dostawcze i lawety wynajmowane z koncesjonowanych wypożyczalni na terenie kraju. Osoby te są podejrzane także o wyłudzenie sprzętu budowlanego za ok. 150 tys. zł.

Z ustaleń CBŚP wynika, że podejrzani wykorzystywali m.in. skradzione dokumenty, na podstawie których wyłudzali pojazdy i sprzęt budowlany. Według śledczych jedne osoby wyłudzały pojazdy, inne transportowały je do paserów, a kolejne zdejmowały elektroniczne zabezpieczenia antykradzieżowe.

W ocenie policji, podejrzani mogli działać od 2017 r. na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i małopolskiego. Ustalono też, że odbiorcami wyłudzonych samochodów byli paserzy z Litwy i Polski. Natomiast sprzęt budowlany trafiał m.in. do legalnie działających firm branży budowlanej. W trakcie policyjnych działań zabezpieczono część utraconego mienia.

Jak podało CBŚP, podejrzani to mieszkańcy woj. warmińsko-mazurskiego i pomorskiego, w wieku 36-61 lat. Z prowadzonej działalności przestępczej uczynili dla siebie stałe źródło dochodu. Byli notowani już wcześniej m.in. za przestępstwa przeciwko mieniu, w tym oszustwa. Pięć z tych osób zostało tymczasowo aresztowanych na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych zastosowano tzw. środki wolnościowe.

Śledztwo w tej sprawie – pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie – prowadzą funkcjonariusze CBŚP, przy współpracy z olsztyńską komendą miejską policji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl