fot. U. A. Omylińscy

Ogólnopolski Rajd Górski NSZZ „Solidarność”

Tegoroczny  Ogólnopolski Rajd Górski NSZZ „Solidarność” odbył się 2 września 2023 roku. Jego trasa wiodła do schroniska PTTK na Przegibku (1000 m. n.p.m) w Beskidzie Żywieckim. Do tego uroczego miejsca, pośród wspaniałych górskich widoków, uczestnicy rajdu docierali różnymi szlakami. Mimo niepewnej pogody, wzięło w nim udział ponad 120 osób.

Część z nich weszła również na pobliską Bendoszkę Wielką, gdzie znajduje się okazały Jubileuszowy Krzyż postawiony przez mieszkańców okolicznych przysiółków z okazji 2000 lat chrześcijaństwa.

W samo południe, w intencji uczestników rajdu i 43 rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”, została odprawiona Msza Św. w pobliskiej kaplicy Podwyższenia Krzyża Świętego, udekorowanej sztuką góralską. Eucharystię sprawował ks. Edward Ćmiel, opiekun kaplicy. Podczas wygłoszonego kazania przypomniał historię i znaczenie  NSZZ „Solidarność”:

fot. U. A. Omylińscy

„Kiedy wspominamy to, co wydarzyło się 43 lata temu, to właśnie na krzyż chcemy popatrzeć. Prawdziwe zwycięstwo bowiem przychodzi zawsze przez krzyż i okupione jest zawsze ceną krzyża. To dlatego, jak pamiętacie, w miejscach strajków zabiegano o odprawianie Mszy świętej. Ona bowiem uobecnia ofiarę krzyża. I dlatego stawali tam przy prowizorycznych ołtarzach kapłani, a wśród nich ks. Jerzy Popiełuszko – nasz błogosławiony. Pośród robotników byliśmy my, kapłani. Pamiętam, jak na cechownię kopalni Janina w Libiążu, wprowadzaliśmy wtedy znak krzyża. I tak oto dziś przy tym Chrystusowym krzyżu wraz z Maryją wysławiamy Boga za to niezwykłe wydarzenie sprzed 43 lat, fenomen naszej historii, któremu na imię »Solidarność«, czyli pierwszy pokojowy ruch robotniczy, który zrzeszał 10 mln ludzi, wywodzących się z różnych warstw społecznych, który walczył nie tylko o prawa socjalne, ale także o zagwarantowanie podstawowych praw człowieka wszystkim obywatelom, odwołując się do wartości chrześcijańskich, mocno związanych z Kościołem. O tym fenomenie można mówić jako o największym i najbardziej uniwersalnym polskim zwycięstwie w dziejach. Rzeczywiście „Solidarność” ma stałe i trwałe miejsce w naszej historii, co szczególnie podkreślał przy każdej okazji św. Jan Paweł II. Dla niego, Papieża Polaka, nie ulegało żadnej wątpliwości, że idea Solidarności należy do polskiego dziedzictwa. Jest dobrem, które zostało okupione ofiarą. To dobro ucieleśnia to, co w polskiej tradycji jest najlepsze, dlatego trzeba je twórczo stale pomnażać. Na to wskazywał Ojciec Św. i mówił: »To wszystko co łączy się z chlubną nazwą Solidarności, – to wszystko zostało w jakiś szczególny sposób, użyję słowa znanego z ekonomii, zainwestowane w dzieje duszy polskiej«. A skutki owej inwestycji oceniał podczas przedostatniej pielgrzymki. Mówił:  »Było to przełomowe wydarzenie w historii naszego narodu, a także w dziejach Europy«. »Solidarność« otworzyła bramy wolności w krajach zniewolonych systemem totalitarnym, zburzyła mur berliński i przyczyniła się do zjednoczenia Europy podzielonej od czasu II wojny światowej. Nie wolno nam tego nigdy zatrzeć w pamięci. To wydarzenie należy do naszego dziedzictwa narodowego” – mówił ks. Edward Ćmiel.

Podając przykłady jedności, solidarności, spokoju społecznego w naszym kraju, kapłan zaapelował: „Pokazaliśmy, że w chwilach trudnych umiemy się wspierać, konsolidować. Obyśmy umieli się solidaryzować również w naszym życiu codziennym, a nie tylko w sytuacjach kryzysowych. O to Matka Twoja, o to Syn Twój. Patrzymy na Maryję stojącą pod krzyżem i ku Niej zwracamy się z prośbą: »Maryjo, nasza Matko i Królowo! Prowadź nas ku spokojniejszej, piękniejszej przyszłości, a więc tam gdzie objawi się podyktowana miłością  solidarność«”

Po Mszy św. i wspólnym smacznym obiedzie, przygotowanym przez gospodarzy schroniska, ogłoszono tradycyjny konkurs turystyczno-historyczny dotyczący zdobytego przez uczestników rajdu Przegibka. Trzeba było wykazać się wiedzą na temat m.in.: kiedy zostało wybudowane schronisko na Przegibku, jaki jest najwyższy szczyt w okolicy, jakie rezerwaty przyrody tam się znajdują, jaka rzadka roślina występuje w rezerwacie Śrubita, jaki oddział Narodowych Sił Zbrojnych działał na terenie Rajczy i inną.

fot. U. A. Omylińscy

Puchar przewodniczącego Podbeskidzkiej Solidarności, Marka Bogusza ,zdobyła Małgorzata Sporysz – przedstawicielka bielskiej spółki „Proseat”. Kolejne miejsca zajęły uczestniczki rajdu, także z grupy firmy „Proseat”: – Beata Bury i Agata Kosińska.

Ku naszemu zdumieniu reprezentanci tej samej firmy zdobyli również Puchar Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” – Piotra Dudy za najliczniejszy udział w rajdzie.

Uczestnicy rajdu otrzymali również pamiątkowe odznaki, przygotowywane, tradycyjnie, od pierwszych rajdów z lat dziewięćdziesiątych.

Kończąc to wspaniałe wydarzenie, Marek Bogusz – przewodniczący Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”, podziękował wszystkim uczestnikom spotkania za przyjęcie zaproszenia i uczestnictwo w górskim rajdzie.
To były piękne chwile, serdeczne spotkania z przyjaciółmi reprezentującymi te same wartości, z możliwością podziwiania piękna polskiej przyrody, ubogacenia się w wierze poprzez wspólną modlitwę, przypominania cennego bogactwa jakim jest solidarność.

Żegnając się uczestnicy wyrazili nadzieję na kolejne spotkanie, na beskidzkich szlakach, w przyszłym roku.

Urszula i Andrzej Omylińscy

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl