Ogłoszono konkurs na pomnik rtm. Pileckiego w Warszawie

Warszawski ratusz ogłosił konkurs na projekt pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego. Jest to wynik uchwały podjętej jednogłośnie w marcu przez Radę Warszawy.

Wyniki konkursu będą znane na początku grudnia. Inicjatorem budowy pomnika płk. Pileckiego jest stowarzyszenie „Młodzi dla Polski” przy wsparciu Zofii i Andrzeja Pileckich, dzieci rotmistrza.

Uznaliśmy, że taki monument poświęcony postaci jednego z największych bohaterów polskich musi w końcu stanąć w stolicy – powiedział Mateusz Parys, rzecznik stowarzyszenia.

– Takiego pomnika w Warszawie nie ma. Zdaliśmy sobie z tego sprawę. Uznaliśmy, że mamy możliwości do tego, by taką inicjatywę wnieść do obiegu publicznego i zainteresować nią władze miasta. Działania prowadziliśmy poprzez kanały społecznościowe oraz poprzez media tradycyjne. Wystosowaliśmy pisma do przewodniczącej rady miasta, zainteresowaliśmy tym pomysłem radnych i udało się. Chodziło nam o to, by ta postać mogła bardziej łączyć różne środowiska, żeby ten pomysł nie wzbudzał kontrowersji, podobnie rotmistrz Pilecki podczas budowania ruchu oporu w Auschwitz połączył ze sobą różne, na co dzień antagonistycznie nastawione do siebie stanowiska, takie jak chociażby socjalistów i narodowców – powiedział Mateusz Parys.

W jury konkursu będą przedstawiciele ratusza oraz stowarzyszeń architektów, a także Zofia i Andrzej Pileccy oraz członek stowarzyszenia „Młodzi dla Polski”. Projekty można zgłaszać do 28 listopada tego roku.

Pomnik stanie w pasie zieleni przy Alei Wojska Polskiego. Rotmistrz Witold Pilecki był żołnierzem WP i AK, dobrowolnym więźniem Auschwitz. Po wojnie zamordowały go komunistyczne władze.

RIRM

drukuj