fot. pl.wikipedia.org

Ofiary procesu komandorów spoczną na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni

W Gdyni odbędą się w sobotę uroczystości pogrzebowe trzech oficerów straconych po tzw. procesie komandorów. Do stracenia po procesie opartym na fałszywych dowodach doszło w grudniu 1952 roku.

W piątek w kościele pw. Bożego Ciała w Helu zostały wystawione trumny ze szczątkami oficerów, a po południu na pokładzie okrętu Marynarki Wojennej ich szczątki dotarły do Gdyni.

Kmdr por. Zbigniew Przybyszewski i kmdr Stanisław Mieszkowski oskarżeni o próbę obalenia władzy ludowej zostali straceni 16 grudnia 1952 roku. Cztery dni wcześniej taki sam los spotkał komandora Jerzego Staniewicza.

– To byli oficerowie przedwojenni biorący udział później, w czasie II wojny światowej, w obronie Helu podczas kampanii wrześniowej – tłumaczy dr Tomasz Neubauer z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Na Helu odbyły się w piątek uroczystości poprzedzające sobotni pogrzeb bohaterów.

– Dopiero po 65 latach ten godny pochówek się rozpoczął (…). Oni byli pochowani, wrzuceni do jam – często kilku, kilkunastu w jednej jamie. Byli zasypani w bezimiennych jamach (…) do roku 2011, kiedy rozpoczęły się prace na kwaterze Ł – podkreśla dr Tomasz Neubauer .

To właśnie dzięki pracy badaczy Instytutu Pamięci Narodowej pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka w kościele pw. Bożego Ciała w Helu zostały wystawione w piątek trumny ze szczątkami bohaterów.

Następnie uroczystości przeniosły się przed pomnik obrońców Helu.

W sobotę szczątki oficerów zostaną pochowane na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni. Uroczystości rozpocznie Msza święta w kościele Marynarki Wojennej RP pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni Oksywiu. Eucharystii przewodniczył będzie biskup polowy wojska polskiego, gen. bryg. ks. bp Józef Guzdek. W uroczystościach udział weźmie także prezydent RP Andrzej Duda.

TV Trwam News/RIRM

drukuj