Gdynia. Okręty, śmigłowce i wyrzutnie rakiet – w sobotę na Skwerze Kościuszki

Okręty: podwodny i rakietowy, przeloty śmigłowców bojowych i samolotów, wyrzutnie rakietowe, pokazy gdyńskiej drużyny futbolu amerykańskiego – to tylko niektóre z atrakcji zaplanowanych na sobotni wojewódzki piknik wojskowy „Bezpieczna Polska” w Gdyni przy Skwerze Kościuszki.

W sobotę w Żaganiu odbędzie się oficjalne powitanie amerykańskich żołnierzy z III Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Powitaniu będą towarzyszyć imprezy plenerowe oraz charytatywne zbiórki na rzecz syryjskich dzieci w kilkunastu miastach w Polsce; organizowane są pod hasłem „Bezpieczna Polska”.

Szczegóły imprezy w Gdyni podczas piątkowej konferencji prasowej w Gdańsku przedstawili wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Gdańsku płk Andrzej Płocha.

Drelich powiedział, że wojsko zaprezentuje najnowocześniejszy sprzęt, m.in. stacje radarowe, wyrzutnie pocisków. Zaznaczył, że generalnie prezentowany będzie podobny sprzęt i wyposażenie jak podczas pikniku w lipcu ub.r. Dodatkową atrakcją ma być poczęstunek wojskową grochówką i słodką czekoladą do picia oraz pokaz sztucznych ogni.

Płk Płocha jako największe atrakcje wymienił m.in. możliwość zwiedzania okrętów: rakietowego ORP „Grom” i podwodnego ORP „Sęp” z 3. Flotylli Okrętów oraz okrętu-muzeum ORP „Błyskawica”, pokaz śmigłowców bojowych z 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim oraz samolotów patrolowych i śmigłowców z Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Prezentowany ma być sprzęt wojskowy i indywidualnego wyposażenia żołnierzy jednostek rodzajów Sił Zbrojnych – m.in.: wóz automatyzacji dowodzenia REGA-1, stacje radiolokacyjne, mobilny moduł stanowiska dowodzenia, wyrzutnia rakietowa, moździerze (60 mm i 120 mm). Zobaczyć będzie też można drużynę strzelców wyborowych z bronią i wyposażeniem, przenośną wyrzutnię przeciwpancerną pocisków kierowanych SPIKE oraz samochód HONKER 2000 w wersji lekko opancerzonej SKORPION-3.

Płk Płocha poinformował, że sprzęt i wyposażenie zaprezentują m.in. Morska Jednostka Rakietowa z Siemirowic, jednostki z 16. Dywizji, z VII Brygady Obrony Wybrzeża, m.in. wyposażanie Drużyny Strzelców Wyborowych.

„Będzie można zobaczyć, dotknąć karabin wyborowy, wyrzutnię przeciwpancerną” – mówił. Ocenił, że dużą atrakcją powinien być pokaz sprzętu Batalionu Saperów z Rozewia, m.in. specjalistycznego robota.

W Gdyni nie będzie żołnierzy amerykańskich.

„Ale będzie grupa rekonstrukcyjna żołnierzy amerykańskich z okresu II wojny światowej” – zapewnił płk Płocha.

Przyznał, że „miejsce przy Skwerze Kościuszki w Gdyni jest dobre do pokazania okrętów Marynarki Wojennej i wybranego sprzętu wojsk lądowych ale ze względu na nośność tego terenu nie możemy pokazać sprzętu typowego pancernego”.

Zwrócił uwagę, że „dużo zależy od pogody”. W piątek w Trójmieście intensywnie pada śnieg. Według płk. Płochy, wojskowe prognozy meteorologiczne są na sobotę korzystne, a o 12.15 w Gdyni mają być odpowiednie warunki do przelotu śmigłowców i samolotów.

Program pikniku przewiduje m.in. występy Orkiestry Reprezentacyjnej MW oraz Kompanii Reprezentacyjnej, a o godz. 14 – transmisję z uroczystości przywitania wojsk sojuszniczych w Żaganiu z udziałem m.in. premier Beaty Szydło i dowództwa sił amerykańskich,  a także widowisko „Światło i Dźwięk”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl