Odnaleziono szczątki „Inki” – łączniczki „Łupaszki”?

Na gdańskim cmentarzu zespół IPN najprawdopodobniej odnalazł szczątki Danuty Siedzikówny ps. Inka. Obecnie zespół czeka na oficjalne potwierdzenie przypuszczeń – podała Informacyjna Agencja Radiowa.

Jesienią 2013 roku specjaliści zatrudnieni przez IPN dokonali wstępnych badań pewnego obszaru gdańskiego Cmentarza Garnizonowego. Szczątki – w sumie czterech osób – odnaleziono pod chodnikiem na głębokości około pół metra. Wśród nich także szczątki Feliksa Selmanowicza ps. „Zagończyk”.

Mają oni symboliczne, sąsiadujące ze sobą groby nieopodal więzienia, w którym ich rozstrzelano w 1946 roku.  Obecnie trwają badania genetyczne, które potwierdzą tożsamość.

– Jest to bardzo duże prawdopodobieństwo i mówimy o tym od pół roku. Proszę o cierpliwość. Musimy poczekać jeszcze kilka tygodni, a może nawet kilka miesięcy na wyniki badań genetycznych. Przypomnę, że kiedy prowadzimy nasze prace, to na konferencji prasowej Instytutu Pamięci Narodowej ogłaszamy nazwiska. Jest to moment, od którego nie możemy mieć już wątpliwości co do tego, czy odnalezione szczątki należą do tej czy innej osoby.  Jest to kolejne potwierdzenie tego, co mówimy od pół roku. Czekamy tylko na wyniki badań genetycznych – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Profesor Szwagrzyk dodał również, że miejscem pochowania gen. Emila Fieldorfa „Nila” jest jednak kwatera „Ł” na Powązkach, a nie warszawski cmentarz przy ulicy Wałbrzyskiej.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl