fot. PAP/EPA

Odkryto nowy szczep koronawirusa

W związku z wykryciem nowego szczepu koronawirusa, w niektórych regionach na Wyspach Brytyjskich zaostrzono restrykcje.

14 grudnia Wielka Brytania poinformowała, że w południowo-wschodniej Anglii wykryto nowy szczep koronawirusa. Rozprzestrzenia się on szybciej niż ten znany dotychczas. Na razie nie ma jednak dowodów, by nowa odmiana SARS-CoV-2 powodowała cięższy przebieg choroby, lub by była ona odporna na szczepionkę. Rząd wprowadził w Londynie i w południowo-wschodniej Anglii nowe, ostrzejsze restrykcje.

Mieszkańcy tych obszarów muszą pozostać w domu, poza ograniczonymi wyjątkami przewidzianymi w prawie. Handel detaliczny, który nie jest niezbędny, siłownie i obiekty rekreacyjne oraz usługi higieny osobistej muszą zostać zamknięte. Ludzie pracować muszą z domu, jeśli jest to możliwe – poinformował Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii.

Spotykanie się z osobami spoza własnego gospodarstwa domowego zostało ograniczone do jednej osoby na otwartej przestrzeni publicznej. Zalecane jest także, aby nie podróżować na obszary objęte czwartym poziomem restrykcji oraz aby ich nie opuszczać. Nowymi obostrzeniami objętych jest około 21 mln osób.

Tymczasem – jak informują media – w niedzielę tłumy Londyńczyków szturmowały dworce kolejowe, próbując opuścić stolicę. Do godziny 20.00 czasu polskiego na wielu stacjach nie było już biletów na połączenia międzynarodowe. Kolejne kraje zawieszają połączenia z Wielką Brytanią. Wśród nich jest m.in. Holandia, Belgia, Włochy i Francja.

– Dostaliśmy dwa ostatnie bilety na dziś. Każdy z nas miał bilety odpowiednio na poniedziałek i wtorek. Biorąc jednak pod uwagę sytuację i to, co się dzieje, nie chcieliśmy ryzykować. Byliśmy ostatnimi, którzy mogli to zrobić. Wyobrażam sobie, że na tej samej łodzi co my, jest mnóstwo Francuzów – powiedział jeden z mężczyzn.

Niemiecka prezydencja w Radzie UE zwołała na dziś  pilne spotkanie w sprawie nowej odmiany koronawirusa. Oprócz zakażeń w Wielkiej Brytanii potwierdzono również dziewięć infekcji nowym wariantem koronawirusa w Danii. Pojedyńcze przypadki odnotowano także w Holandii i Australii. W niedzielę nową odmianę wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono u mężczyzny, który niedawno przybył z Wielkiej Brytanii do Rzymu.

TV Trwam News

drukuj