fot. twitter.com

W. Brytania: książka o rtm. Pileckim z nagrodą Costa Book Awards w kategorii biografia

Biografia rotmistrza Witolda Pileckiego pt. „Ochotnik” autorstwa brytyjskiego pisarza Jacka Fairweathera otrzymała w poniedziałek wieczorem brytyjską nagrodę Costa Book Awards za rok 2019 w kategorii biografia.

W związku z wygraniem swojej kategorii, „Ochotnik” wciąż ma szansę na zdobycie głównej nagrody – tytułu Costa Book of the Year, czyli wygrania jednego z najbardziej prestiżowych konkursów literackich w Wielkiej Brytanii.

Od 1971 r. nagrodami Costa Book Awards wyróżniane są książki napisane w języku angielskim przez pisarzy mieszkających w Wielkiej Brytanii bądź Irlandii. Obecnie są przyznawane w pięciu kategoriach – powieść, debiutancka powieść, biografia, poezja i książka dla dzieci, po czym spośród zwycięzców tych kategorii wybierana jest książka roku.

Pozostali zwycięzcy kategorii to: „Middle England” Jonathana Coe (powieść), „The Confessions of Frannie Langton” Sary Collins (debiutancka powieść), „Fleche” Mary Jean Chan (poezja) i „Asha and the Spirit Bird” Jasbinder Bilan (książka dla dzieci). Ze względu na polityczny kontekst faworytem wydaje się być „Middle England” – humorystyczna opowieść o życiu w Wielkiej Brytanii przed i po referendum z 2016 r. ws. brexitu.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach dostaną nagrodę w wysokości 5 tys. funtów. Tytuł Costa Book of the Year za rok 2019 – wraz z nagrodą w wysokości 30 tys. funtów – przyznany zostanie 28 stycznia.

Opublikowana w czerwcu zeszłego roku książka „The Volunteer: The True Story of the Resistance Hero who Infiltrated Auschwitz” opowiada o losach rtm. Pileckiego i jego pobycie w niemieckim nazistowskim obozie zagłady Auschwitz.

„Natknąłem się na tę historyczną postać i chciałem wiedzieć więcej. Kiedy przybył do obozu w 1940 r., było to brutalne miejsce dla więźniów politycznych, a on był świadkiem kroków podejmowanych przez nazistów zmierzających do +ostatecznego rozwiązania+. Przemycał wiadomości do Londynu, a w tej książce jest mowa o tym, dlaczego nic nie zrobiliśmy” – powiedział o swojej książce Jack Fairweather.

Pochodzący z Walii 40-letni Fairweather jest pisarzem i dziennikarzem; był m.in. szefem biura brytyjskiego dziennika „Daily Telegraph” w Bagdadzie i fotoreporterem amerykańskiego „Washington Post” w Afganistanie. Napisał również dwie inne książki, „The Good War” i „The War of Choice”, o wojnach w Afganistanie i w Iraku. Jest laureatem prestiżowych nagród dziennikarskich.

PAP

drukuj