Odbyła się kolejna rozprawa ws. Witolda Tomczaka

W sądzie rejonowym dla Warszawy Śródmieścia zakończyła się kolejna rozprawa dotycząca byłego posła Witolda Tomczaka, który sprzeciwił się znieważeniu Ojca św. Jana Pawła II w Galerii Narodowej Zachęta w 2000 r.

Sprawa dotyczyła instalacji włoskiego pseudoartysty Maurizio Cattelana, przedstawiającej postać Ojca Św. Jana Pawła II przygniecionego wielkim głazem. Bluźnierczy eksponat wywołał oburzenie Polaków.

Wobec biernej postawy władz, nie godząc się na publiczne uwłaczanie godności Papieża, Witold Tomczak usunął głaz. Za ten czyn sprzed 13 lat jest ścigany do dzisiaj. Polska prokuratura oskarżyła byłego polityka o wandalizm, czyli celowe zniszczenie rzeźby i żąda odszkodowania w wysokości 40 tys. zł.

–  Dzisiaj był przesłuchany dość istotny świadek z firmy ubezpieczeniowej, która tutaj występuje w roli pokrzywdzonego. Te zeznania w pełni potwierdziły wszystkie wątpliwości co do wyceny szkody. Były przynajmniej 2 kwestie: z jednej strony kwestionujemy szkodę, która została tym zachowaniem posła Tomczaka wyrządzona. Jest potwierdzenie, że były to kwoty „wzięte z sufitu” przez prokuratora. Te kwoty były 10-ciokrotnie, a może nawet i jeszcze niższe niż to, co podał prokurator. Nie było to 40 tys. złotych, a góra 3 tysiące. W tej kwestii były czynione ustalenia, dalsze postępowanie dowodowe jeszcze będzie. Jest potrzebna dodatkowa dokumentacja z firmy ubezpieczeniowej i z galerii „Zachęta”, bo brakuje ich – prokurator potraktował sprawę nieco „po łebkach” – mówił europoseł mec. Janusz Wojciechowski.

Witold Tomczak wystosował w tej sprawie list otwarty do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta i ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego, w którym prosi o osobistą ocenę i zweryfikowanie oskarżenia.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl