fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Od stycznia rusza program „Mieszkanie na start”

Od 1 stycznia przyszłego roku w ramach rządowego programu ,,Mieszkanie na start” będą mogły być wypłacane pierwsze dopłaty do najmu. Ustawę w tej sprawie podpisał wczoraj prezydent Andrzej Duda.

Dopłaty będą przyznawane nawet przez 15 lat. Otrzymają je ci, których nie stać na wynajem czy zakup mieszkania na rynku komercyjnym, a ich dochody są zbyt wysokie, by mogli ubiegać się o mieszkania komunalne.

Kryteria, jakie zdecydują o przyznaniu wsparcia, to dochód i brak własnego mieszkania. O szczegółach powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

– Kryterium dochodowe, czyli nieprzekraczające przeciętnego wynagrodzenia w wysokości 60 proc. w sytuacji, kiedy gospodarstwo jest jednoosobowe, a 30 punktów procentowych więcej na każdego kolejnego członka gospodarstwa domowego. Jeśli nie ma swojego mieszkania, to o te dopłaty będzie można ubiegać się w lokalach, które będziemy budowali w ramach programu „MieszkaniePlus”, ale też we wszystkich innych formach budownictwa. Warunkiem otrzymania tych dopłat jest to, że inwestor zgłosi się do samorządu o to, że ta inwestycja ma być objęta systemem dopłat. Samorząd zgłosi tę inwestycję do dopłat w Banku Gospodarstwa Krajowego – mówił wiceminister Artur Soboń.

Po otrzymaniu pomocy beneficjenci programu będą weryfikowani pod kątem dalszego spełniania kryteriów dochodowych uprawniających ich do korzystania z dopłat.

Przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Na ten rok na dopłaty ma być przeznaczone 200 mln zł. W kolejnych latach kwota przeznaczona na ten cel będzie rosnąć. Do 2034 r. jej poziom ma sięgać 3 mld 200 mln zł.

RIRM

drukuj