fot. PAP/Leszek Szymański

Od dziś osoby w wieku 46 i 47 lat mogą rejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19

Polska spodziewa się kolejnej dostawy szczepionek. Ponad 1 mln preparatów ma dostarczyć firma Pfizer/BioNTech, 67 tys. AstraZeneca i ok. 100 tys. Johnson & Johnson.

Zgodnie z deklaracjami przekazanymi przez producentów, w tym tygodniu dostawy będą mniejsze o ok. 1,1 mln niż wcześniej planowano.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk, w sobotę mówił, że wskutek tego punkty będą musiały przesuwać terminy szczepień. Wolniej uruchamiane będą też ośrodki szczepień powszechnych. Minister zapewniał, że zmniejszenie dostaw nie wpłynie jednak na proces rejestracji.

– Od dziś rozpoczynamy rejestrację dwóch roczników dziennie. Terminy będą mogły być nieznacznie przesunięte, ale z punktu widzenia pacjenta zapisującego się na szczepienie będzie to niedostrzegalne. Może to wywołać sytuację, że w niektórych punktach pacjenci zapisani na ten tydzień dostaną informację, że ich szczepienie będzie nieco przesunięte. Przepraszamy za tę niedogodność, jest ona spowodowana nierzetelnością producentówpoinformował Michał Dworczyk.

Szef KPRM zapewniał też, że podanie drugich dawek szczepionek nie jest zagrożone. Deklarował również, że osoby powyżej 60. roku życia nadal mogą dowiadywać się o możliwość przyspieszenia terminu otrzymania preparatu.

RIRM

drukuj