fot. pixabay.com

Rehabilitacja dla pacjentów, którzy przeszli COVID-19  

W tym tygodniu ma być uruchamiana rehabilitacja dla pacjentów, którzy przeszli COVID-19. W całym kraju powstanie kilkaset ośrodków, które będą udzielać tego typu świadczeń.

Rehabilitacja ma trwać od 2 do 6 tygodni. W zależności od stanu pacjenta będzie prowadzona w domu, ambulatoryjnie, a także w oddziałach rehabilitacji, zakładach rehabilitacji leczniczej i uzdrowiskach.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówił, że rehabilitacja ma się rozpoczynać nie później niż 6 miesięcy od zakończenia leczenia.

– Tak, jak wskazują eksperci, po czasie 6 miesięcy trudno rehabilitować pacjentów, dlatego chcemy jak najszybciej uruchomić projekt i zakwalifikować do niego jak największą grupę pacjentów. Liczymy, że będzie to kilkaset ośrodków w całym kraju. Będą prowadzone takie zabiegi jak: kinezyterapia, balneoterapia, czyli wszelki wysiłek ruchowy i oddechowy. Rehabilitacja w jak najszybszym czasie będzie ruszała, więc to jest bardzo pozytywny sygnał dla wszystkich, którzy przebyli COVID-19 i nadal notują poważne objawy – wskazał Wojciech Andrusiewicz.

W Polsce jest obecnie ponad 2 mln osób, które przechorowały COVID-19.

Część z nich boryka się ze znacznym pogorszeniem funkcji płuc, obniżoną tolerancję wysiłku fizycznego, zmniejszeniem siły mięśniowej, przewlekłym zmęczeniem, powikłaniami neurologicznymi i kardiologicznymi.

https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1365300588553121802

RIRM

drukuj