Obserwatorium: 40 osób zginęło w serii zamachów ISIS na południu Syrii

Co najmniej 40 osób zginęło w środę w serii zamachów przeprowadzonych przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego w kontrolowanej przez siły prezydenta Syrii Baszszar al-Asada prowincji As-Suwajda na południu kraju – podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Syryjskie media państwowe potwierdziły doniesienia o atakach, informując o co najmniej 38 zabitych i 37 rannych.

Według agencji Reutera zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze nieopodal bazaru w mieście As-Suwajda, a inni bojownicy ISIS dokonali ataków w kilku innych miejscowościach na północnym wschodzie prowincji o tej samej nazwie. Nie podano szczegółów dotyczących tych zamachów.

Według państwowych mediów władze szukają sprawców.

Jednocześnie szef Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, organizacji pozarządowej z siedzibą w Londynie, Rami Abdel Rahman poinformował, że w mieście As-Suwajda „wysadziło się w powietrze trzech kamikadze, którzy mieli na sobie pasy z ładunkami wybuchowymi”. Według informacji Obserwatorium w innych miejscowościach również dokonano zamachów samobójczych, jak też innych ataków – dżihadyści szturmowali różne budynki w prowincji.

AFP zauważa, że są to pierwsze od kilku miesięcy zamachy na tak dużą skalę przeprowadzone przez ISIS w Syrii, gdzie organizacja poniosła liczne porażki i kontroluje już niewielkie terytoria.

PAP/RIRM

drukuj