fot. PAP/EPA

Niemcy zaczną w poniedziałek przyjmować syryjskich uchodźców z Turcji

W najbliższy poniedziałek oczekiwani są w Niemczech pierwsi Syryjczycy, którzy dotrą tam na mocy zawartego przez Unię Europejską i Turcję porozumienia w sprawie uchodźców – oświadczył w piątek rzecznik niemieckiego ministerstwa spraw wewnętrznych.

O informację na ten temat zwróciła się do rzecznika agencja dpa. Według niego, w pierwszej przyjeżdżającej grupie będą głównie rodziny z dziećmi. „Przewiduje się, że zostaną najpierw skierowani do Friedlandu” – powiedział rzecznik, wymieniając nazwę miejscowości koło Getyngi w Dolnej Saksonii, gdzie od roku 1945 funkcjonuje jeden z największych niemieckich obozów dla uchodźców. Chodzi o „niską do średniej dwucyfrową liczbę” osób – zaznaczył.

Zgodnie z porozumieniem UE z Turcją – które ma zatwierdzić grecki parlament – od 4 kwietnia uchodźcy będą przenoszeni z Grecji do Turcji. Za każdego Syryjczyka wydalanego z UE ma przybywać legalnie do UE inny Syryjczyk. Władze unijne szacują, że będzie to łącznie 72 tys. osób.

Jak pisze dpa, niemiecki rząd liczy na to, że w poniedziałek z greckich wysp do Turcji przewiezionych zostanie kilkuset uchodźców – nie tylko Syryjczyków, ale także ludzi innych narodowości.

PAP/RIRM

drukuj