By ubahnverleih - Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51680952

Obniżka po podwyżce

Najpóźniej od 1 marca spadną ceny biletów w pociągach PKP Intercity. Premier Mateusz Morawiecki oczekuje, że koszty połączeń dla pasażerów wrócą co najmniej do poziomu z ubiegłego roku.

Ceny biletów na dłuższych trasach realizowanych przez PKP Intercity wzrosły 11 stycznia. W przypadku pociągów Pendolino podwyżka wyniosła 17,8 procent. Podobny cennik objął pociągi EIC. W przypadku połączeń TLK i IC ceny wzrosły średnio o blisko 12 procent.

Przewoźnik uzasadniał droższe bilety kosztami prądu. Według resortu infrastruktury prognoza na obecny rok jest ponad trzykrotnie wyższa niż w 2019 roku – skoczyła z kwoty pół miliarda złotych do ponad półtora miliarda złotych.

Już wtedy, gdy doszło do podwyżki cen, rząd przekierował na kolej dodatkowe środki – z samej rezerwy premiera to blisko 600 mln złotych.

W Sejmie minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk, mówił, że bez działań osłonowych przejazdy koleją podrożałyby o 50 procent, ale taką argumentacją nie przekonał premiera Mateusza Morawieckiego, który podjął rozmowy z PKP oraz resortami infrastruktury i aktywów państwowych.

– Poleciłem przegląd wszystkich kosztów, procedur zakupowych i  operacyjnych, aby firma, korporacja, mogła wypracować odpowiednie oszczędności. Owe oszczędności wraz z zastrzykiem budżetu, aby się jak najszybciej przełożyły na znaczące obniżki cen biletów. Chcę, żeby obniżki były co najmniej do takiego poziomu jaki obowiązywał w 2022 roku – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Premier wykluczył pozostanie przy obecnych cenach, a na obniżkę PKP Intercity ma czas do końca miesiąca.

– Tak właśnie ma się stać najpóźniej od 1 marca – zaakcentował premier.

Szef rządu przekonywał, że w każdej spółce można znaleźć oszczędności. Takie żądanie skierował w stronę PKP Intercity. Tłumaczył, iż zaoszczędzone pieniądze trzeba zwrócić obywatelom.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl