Oblicza wolności – sympozjum naukowe w WSKSiM

W sobotę, 25 stycznia 2014 roku, w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbędzie się sympozjum naukowe: „Oblicza wolności” organizowane z okazji wspomnienia patrona dziennikarzy św. Franciszka Salezego. Tym razem konferencja będzie dotyczyć różnych przestrzeni wolności, m.in. w mediach, w polskim prawie, w twórczości artystycznej.

Współorganizatorem i pomysłodawcą konferencji z cyklu „Oblicza” jest ks. bp dr Adam Lepa z Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Komisji Episkopatu Polski oraz Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW w Warszawie.

Sympozjum rozpocznie się 25 stycznia o godz. 10.00 w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Prelegenci podejmą próbę spojrzenia na ograniczanie wolności z różnych perspektyw – zaznaczyła  dr Dorota Żuchowska, dziekan WSKSiM.

– W tym roku podejmiemy temat wolności; bardzo ważny w kontekście tego, co dzieje się we współczesnej Polsce, kiedy wolność, szczególnie wolność Katolików jest w różny sposób ograniczana. Stąd też tematy, które będą podejmować nasi prelegenci dotyczyć będą wolności w polskich mediach, polskim prawie, jak i wolności artystycznej czy samowoli, z którą mamy teraz niejednokrotnie w naszym kraju do czynienia – powiedziała Dorota Żuchowska.

Zaproszenie do wzięcia udziału w sympozjum skierowane jest zarówno do zainteresowanych tematyką, jak i samą uczelnią w Toruniu – wskazała Dorota Żuchowska.

Konferencja cieszy się już teraz bardzo dużym zainteresowaniem. Do tej pory zgłosiło się kilkuset uczestników z całej Polski. Zapraszamy do nas wszystkie osoby zainteresowane tematyką, szczególnie osoby, którym leży na sercu dobro naszego kraju i które chciałyby poznać mechanizmy, jakimi obecnie posługują się ci, którzy chcą ograniczyć wolność we współczesnej Polsce. Zapraszamy także wszystkich młodych ludzi, którzy chcieliby zobaczyć jak wygląda nasza uczelnia i z jakimi wykładowcami pracujemy na co dzień – powiedziała Dorota Żuchowska.

W tematykę spotkania wprowadzi uczestników o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja , Założyciel WSKSiM i pierwszy rektor uczelni. Następnie głos zabierze wybitny znawca świata mass mediów ks. bp dr Adam Lepa, który poruszy temat: „Wzorce wolności w polskich mediach”. Kolejnym prelegentem będzie prof. dr hab. Michał Seweryński, senator RP, były minister edukacji narodowej oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego, który przedstawi zagadnienie wolności w polskim prawie.

Kwestią wolności religijnej w ujęciu Jana Pawła II zajmie się ks. prof. dr hab. Jan Machniak, kierownik Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Natomiast do zagadnienia wolności w czasach totalitaryzmu komunistycznego odniesie się dr hab. Sławomir Cenckiewicz, profesor WSKSiM w Toruniu. Na koniec głos zabierze Temida Stankiewicz-Podhorecka, krytyk teatralny, która dokona analizy współczesnej wolności artystycznej.

 

RIRM

POLECAMY ARTYKUŁ PAWŁA PASIONKA PT.: „WYSŁUCHAJ I POMYŚL” [KLIKNIJ]

drukuj