fot. twitter.com/PLinUkraine

Obchody Święta Wojska Polskiego na Ukrainie

W czwartek, w dniu Święta Wojska Polskiego społeczność polska Ukrainy i dyplomaci oddali hołd polskim żołnierzom, spoczywającym na cmentarzach w stolicy tego kraju, Kijowie. Najważniejszym z nich jest nekropolia w Bykowni, gdzie pochowanych jest ok. 3,5 tys. Polaków z listy katyńskiej.

„Na terytorium dzisiejszej Ukrainy odbyło się wiele bitew, o których uczy się każde dziecko w polskiej szkole. To jest i Chocim i Kamieniec Podolski i obrona Lwowa i odbicie z rąk bolszewickich Kijowa w 1920 r. i wojna polsko-bolszewicka. To jest część naszej tożsamości. To jest dziedzictwo, które powoduje, że Polacy mieszkający do dziś na Ukrainie, mogą się czuć jak równoprawni uczestnicy wspólnoty dzisiejszej, ukraińskiej” – powiedział ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki.

„Unikalność tego święta polega na tym, że żołnierz polski dzisiaj również służy na Ukrainie, na poligonach, gdzie szkoli żołnierzy ukraińskich lub jest szkolony przez żołnierzy ukraińskich, którzy dysponują – niestety – unikalnym doświadczeniem na skalę światową, doświadczeniem walki z rosyjskim najazdem”- podkreślił dyplomata w rozmowie z polskimi dziennikarzami w Bykowni.

W tej położonej tuż u granic Kijowa miejscowości w zbiorowych mogiłach pogrzebano około 150 tys. ofiar komunizmu różnych narodowości, w tym kilka tysięcy Polaków z listy katyńskiej. Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni został otwarty w 2012 roku.

Wcześniej w czwartek w Kijowie odbyła się Msza święta w kościele pod wezwaniem świętego Aleksandra oraz złożenie wieńców w Twierdzy Kijowskiej, na Cmentarzu Bajkowa i Cmentarzu Darnickim.

Polacy na Cmentarzu Bajkowa pochowani są w historycznej części tej nekropolii, która była zakładana w latach 1832-34. Znajduje się tu m.in. grób zmarłego w 1921 r. malarza Wilhelma Kotarbińskiego, prezydenta Kijowa w latach 1860-1863 i założyciela Towarzystwa Polskiego Józefa Zawadzkiego oraz polskiego księgarza i wydawcy Leona Idzikowskiego. Na tym cmentarzu spoczywają także żołnierze Wojska Polskiego z roku 1920.

Polskie groby znajdują się również na innych cmentarzach w stolicy Ukrainy, m.in. w dzielnicy Darnica, gdzie pochowani są polegli w czasie II wojny światowej żołnierze I Armii Wojska Polskiego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl