fot. pl.wikipedia.org

Obchody Światowego Dnia Ubogich w diecezji kieleckiej

Otwórzmy szeroko uszy i oczy, by szczególnie w tym dniu pobudzić w sobie wyobraźnię miłosierdzia – powiedział ks. Krzysztof Banasik, z-ca dyr. kieleckiej Caritas, podczas obchodzonego w niedzielę II Światowego Dnia Ubogich.

Światowy Dzień Ubogich ustanowił papież Franciszek w listopadzie 2016 r. w Liście Apostolskim „Misericordia et Misera” na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia.

Diecezjalne obchody 2. Światowego Dnia Ubogich rozpoczęły się w niedzielę Mszą świętą, która odprawiona została w kieleckiej bazylice katedralnej w intencji ubogich.

„Papież Franciszek prosi, żebyśmy szczególnie dziś otworzyli nasze uszy na wołanie ubogich, otworzyli na nich swoje serca, żebyśmy nigdy nie przechodzili obojętnie wobec brata, który z różnych powodów znalazł się w trudnej, a często w rozpaczliwej sytuacji” – powiedział podczas nabożeństwa ks. Krzysztof Banasik.

Duchowny przypomniał, że w tym roku Światowy Dzień Ubogich obchodzony jest pod hasłem „Biedak zawołał, a pan go usłyszał”.

„Te słowa dają nadzieję dla każdego, kto znalazł się w jakiejkolwiek biedzie. Bo to niezwykle krzepiąca myśl, że ze swoją biedą nie zostaje sam. Jest ktoś, kto usłyszy jego wołanie, kto nie zostawi go samego, kto znajdzie na rozpaczliwe wołanie o pomoc konkretną odpowiedź” – podkreślił duchowny. Dodał, że „Pan Bóg posługuje się nami, żeby wysłuchać ubogiego”. Przypomniał też słowa papieża Franciszka: „Możemy sobie zadać pytanie, dlaczego ten krzyk, który wznosi się przed oblicze Boga, nie może dosięgnąć naszych uszu, pozostawiając nas obojętnymi i biernymi?”.

„W takim dniu jak ten, który dziś przeżywamy, jesteśmy wezwani do poważnego rachunku sumienia, by zrozumieć czy naprawdę potrafimy słuchać ubogich. Tym bardziej otwórzmy szeroko uszy i oczy, by szczególnie w tym dniu pobudzić w sobie wyobraźnię miłosierdzia” – zaapelował kapłan.

Po nabożeństwie na kieleckim rynku ustawiony został Namiot Miłosierdzia, w którym przez dwie godziny (12.00-14.00) był wydawany posiłek dla osób potrzebujących.

Z apelem do wiernych z okazji Światowego Dnia Ubogich zwrócił się też biskup kielecki ks. bp Jan Piotrowski. Zachęcał do „modlitwy za ludzi ubogich i podejmowania konkretnych dzieł miłości”.

„Włączmy się w akcję zainicjowaną przez diecezjalny Caritas. Wypełniając Torby Miłosierdzia, możemy się podzielić z potrzebującymi żywnością. Modlitwa we wspólnocie i dzielenie się posiłkiem niech będzie konkretnym wymiarem budowania chrześcijańskiej wspólnoty” – napisał ks. bp Jan Piotrowski w liście, który w niedzielę został odczytany we wszystkich parafiach diecezji kieleckiej.

PAP/RIRM

drukuj