fot. PAP

Obchody 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz

Byli więźniowe obozu Auschwitz oraz przedstawiciele 42 krajów wezmą udział w uroczystościach 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego. 27 stycznia obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Główne uroczystości odbędą się o godz. 15.30 w Muzeum Auschwitz. Przybędzie na nie około stu byłych więźniów.

– To dzień szczególny, bo jest to okrągła rocznica, ale przede wszystkim dlatego, że będziemy obchodzić tę rocznicę w towarzystwie licznej grupy byłych więźniów. Wydaje nam się, że to jest ostatnia okrągła rocznica, którą możemy obchodzić jeszcze z tak liczną grupą świadków. To oni będą tego dnia najważniejsi. O godz. 15.30 przed bramą Birkenau spotkają się wszyscy: byli więźniowie, delegacje – wszyscy ci, którzy chcą upamiętnić historię. Na zakończenie nastąpi symboliczne przejście przez bramę Birkenau wzdłuż rampy wyładowczej do pomnika upamiętniającego ofiary Auschwitz – informuje Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Byli więźniowie wraz z władzami Muzeum Auschwitz złożą wieńce pod Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11. W oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy sprawowana  będzie  Msza św. Na zakończenie uroczystości zgromadzeni na nich goście oddadzą hołd przed pomnikiem ofiar obozu.

RIRM

drukuj