Obchody 70. rocznicy powstania WiN

W Warszawie odbyły się obchody 70. rocznicy powstania Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. W katedrze Wojska Polskiego sprawowana była Msza Św. Homilię wygłosił  ks. bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego. Następnie odbył się koncert pieśni patriotycznych.

W południe przy Grobie Nieznanego Żołnierza nastąpiła uroczysta zmiana posterunku. Aktorzy odczytali historię zrzeszenia WiN, odbył się Apel Pamięci i  zostały złożone wieńce.

W homilii Ks. bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego podkreślił, odwagę i ofiarność w służbie Ojczyźnie, która cechowała członków WiN-u.

2 września 1945 roku, tutaj w Warszawie powstała cywilno-wojskowa organizacja antykomunistyczna. Jej pełna nazwa brzmiała Ruch Oporu bez Wojny Dywersji „Wolność i Niezawisłość„. W tej katedrze polowej gromadzą się osoby, które przed laty działały w tej organizacji. Są Ci, którzy w różny sposób wspierali jej działalność. To także potomkowie tych, którzy zginęli w walce, bądź też stracili swoje życie w wyrokach wydanych przez ludową władzę. Iluż ich było? Jakże wielu? A my po latach dowiadujemy się o ich najgłębszych, najczystszych motywach patriotycznego i społecznego zaangażowania. Przed nami odsłania się ogrom ich cierpienia – mówił ks. bp Józef Guzdek.

Naszym zadaniem jest kultywować pamięć i przekazywać historię WiN młodszym pokoleniom Polaków – podkreślił Jarosław Stulczewski, wiceprezes koła WiN w Zduńskiej Woli.

To była specyficzna organizacja, różniąca się od innych, ponieważ była ona organizacją cywilną, czyli próbowano słowem, a nie czynem doprowadzić do zmian politycznych w ówczesnej Polsce powojennej. Sądzę, że te zmiany przyniosły jakąś dziś korzyść wymierną o której możemy z chwałą i poszanowaniem mówić. Po prostu Polacy byli wtedy już tak zdenerwowani, że za każdą cenę oddaliby życie, żeby być wolnym narodem. Sądzę, że było to poświęcenie godne tych osób i powinniśmy o tym pamiętać i szanować przeszłość, a przede wszystkim przypominać młodemu społeczeństwu, co robili ich dziadkowie – tłumaczy Jarosław Stulczewski.

Zrzeszenie WiN była to największa organizacja antykomunistycznego podziemia, utworzona na bazie struktur AK. Jej założyciele odwoływali się do testamentu Polski Podziemnej.

1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Na znak pamięci od 2011 r. 1 marca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl