fot. PAP/EPA

Obama będzie rozmawiał ws. zniesienia embarga na Kubę

Barack Obama poinformował, że będzie rozmawiał z członkami Kongresu USA o zniesieniu amerykańskiego embarga, nałożonego na Kubę. Powiedział też, że polecił sekretarzowi stanu Johnowi Kerry’emu podjęcie rozmów z Kubą w sprawie normalizacji stosunków.

Obama podkreślił, że papież Franciszek przyszedł z pomocą w doprowadzeniu do odwilży w stosunkach USA z Kubą, nalegając na uwolnienie więzionego na wyspie Amerykanina Alana Grossa.

Obama powiedział, że nowa polityka USA ułatwi Amerykanom podróżowanie na Kubę.

Kończąc wystąpienie, w którym ogłosił zwrot w polityce Stanów Zjednoczonych wobec Kuby, prezydent przeszedł na hiszpański, zwracając się do Kubańczyków słowami „Todos somos Americanos” (wszyscy jesteśmy Amerykanami).

Zapowiedziane przez USA wznowienie po ponad 50 latach stosunków dyplomatycznych z Kubą to „bardzo pozytywna wiadomość” – ocenił w środę sekretarz generalny Ban Ki Mun.

„Już czas, by Kuba i Stany Zjednoczone znormalizowały wzajemne relacje. W tym duchu z radością przyjmuję dzisiejsze wydarzenia” – powiedział szef ONZ na konferencji prasowej.

W ramach ogłoszonej odwilży w zamian za uwolnienie przez USA trzech kubańskich więźniów Kuba uwolniła ważnego amerykańskiego szpiega, który był uwięziony na wyspie od blisko 20 lat, oraz amerykańskiego przedsiębiorcę Alana Grossa, przetrzymywanego na Kubie od pięciu lat – podały źródła w Waszyngtonie.

Do otwarcia nowego rozdziału w relacjach między obu krajami wydatnie przyczynił się Papież Franciszek, któremu podziękował Obama i kubański przywódca Raul Castro.

PAP

drukuj