O. prof. Samir Khalil SJ o dialogu z islamem: podstawą jest zawsze prawda

Nie prowadzę dialogu po to, aby powiedzieć coś pięknego, miłego, ale po to, żeby dojść do prawdy. Jeśli nie potrafię kochać drugiej strony, nie mogę prowadzić z nią dialogu – powiedział o. prof. Samir Khalil SJ. Islamolog z Papieskiego Instytutu Wschodniego w Rzymie w audycji „Rozmowy niedokończone” podjął temat dialogu z islamem.

O. Prof. Samir Khalil SJ przypomniał, że w skład ludności arabskiej wchodzą przedstawiciele różnych religii.

– Arabowie to nie tylko muzułmanie. My „z automatu” przyjmujemy, że Arabowie to muzułmanie. Nie – Arabowie to są również chrześcijanie i Żydzi – akcentował o. Prof. Samir Khalil SJ.

Islamolog podkreślił, że dużym problemem w relacjach pomiędzy chrześcijaństwem a islamem jest brak wiedzy o religii chrześcijańskiej ze strony muzułmanów.

– Problem, który często pojawia się wynika m.in. z tego, że muzułmanie wcale nie znają chrześcijaństwa, nie znają zasad życia chrześcijańskiego. Całą wiedzę czerpią z Koranu, więc skoro Koran mówi o Jezusie, o Maryi, to już uważają, że całą wiedzę na temat chrześcijaństwa posiadają. Znajdujemy tego typu teksty w Koranie, natomiast Koran nie mówi o tym, że Chrystus zmarł na krzyżu – wyjaśniał duchowny.

Muzułmanie mają problem z poprawnym zinterpretowaniem pojęcia Boga w Trójcy Świętej – zaznaczył o. Prof. Samir Khalil SJ.

– Niemal „z automatu” muzułmanie pytają chrześcijan: dlaczego macie trzech bogów? Koran mówi bowiem, że jest tylko jeden Bóg. My mówimy o jednym Bogu w trzech osobach […] Ten dialog nie jest prowadzony na równej płaszczyźnie, ponieważ muzułmanie mają wiedzę uprzednią, a jeśli chrześcijanie jakąś mają, to mają ją od muzułmanów – wskazywał egipski islamolog.     

Duchowny zwrócił uwagę również na inne trudności, związane z podejmowaniem dialogu między islamem a chrześcijaństwem.

– Wiele debat pomiędzy chrześcijanami a muzułmanami jest tylko polemiką. Defektem jest też to, że pozostawiamy prawdę, a mówimy to, co druga osoba chciałaby usłyszeć. Z różnych powodów, np. poprawności politycznej, mówię to, co ktoś chce usłyszeć – powiedział o. prof. Samir Khalil.

Drugi z gości audycji „Rozmowy niedokończone”, ks. bp Kyrillos William Kamal Samaan, tłumaczył motywy działań terrorystów na przykładzie porwań chrześcijańskich kobiet.

– To jest myślenie grup terrorystycznych, że porywając kobiety, wydając je na siłę za mąż za muzułmanów, zwiększają liczbę muzułmanów, zmniejszając liczbę chrześcijan – wskazywał ks. bp Kyrillos William Kamal Samaan.

Biskup obrządku koptyjskiego z Asjut w Egipcie podkreślił również, że wyznawcy obu religii przeważnie żyją ze sobą w dobrych relacjach.

– W normalnej sytuacji, gdy nie ma napięć, to muzułmanie i chrześcijanie odwiedzają się nawzajem, składają sobie życzenia z okazji świąt. Podam przykład: w Kościołach Wschodnich poszczą dużo więcej niż my. Mają czas, kiedy przed Wniebowzięciem Matki Bożej poszczą, więc wielu muzułmanów dołącza się do tego postu – akcentował duchowny.

Całość audycji „Rozmowy niedokończone” z udziałem o. prof. Samira Khalila i ks. bp Kyrillosa Williama Kamala Samaana dostępna jest [tutaj]

RIRM

 

 

 

 

 

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl