ks. bp Wojciech Polak -biskup pomocniczy gnieźnieński od 2003, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski od 2011. (fot.PAP)

O nowej ewangelizacji w Edynburgu

Nowa ewangelizacja będzie centralnym zagadnieniem spotkania sekretarzy generalnych Episkopatów Europy, które rozpocznie się  w Edynburgu.

 

Weźmie w nim udział ks. bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Jak poinformowała Konferencja Episkopatu Polski, sekretarze generalni europejskich Episkopatów podejmą refleksję nad publicznym świadectwem wiary w świecie polityki, kultury, prawa i opinii publicznej. Jednym z prelegentów będzie ks. Piotr Mazurkiewicz, sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE).

 

 

Wśród tematów obrad znajdą się także kwestie związane z systemem finansowania Kościoła w poszczególnych krajach. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Szwajcarii dr Erwin Tanner zaprezentuje wyniki ankiety przeprowadzonej wśród Episkopatów. Będzie także mowa o ekumenizmie w Kościele w Europie i przekładach tekstów liturgicznych.

Spotkanie sekretarzy generalnych Episkopatów Europy odbędzie się po raz czterdziesty. Tym razem w Edynburgu w Szkocji, w dniach 29 czerwca – 2 lipca. Zainauguruje je Msza św., a konferencję otworzy ks. kard. Keith Patrick O’Brien, arcybiskup St. Andrews i Edynburga, przewodniczący Szkockiej Konferencji Biskupów.

Temat nowej ewangelizacji był już podejmowany na zeszłorocznym spotkaniu sekretarzy generalnych Episkopatów Europy. Wówczas skoncentrowano się na zagadnieniach, takich jak relacja między kulturą i wiarą czy struktury i charyzmaty w Kościele.

drukuj