O czym mówił Kaczyński na Majdanie?

Szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapewnił w niedzielę na demonstracji w Kijowie, że Polska zawsze będzie wspierać sprawę integracji europejskiej Ukrainy.

„Jesteście potrzebni Unii Europejskiej”. – podkreślił zwracając się do uczestników wielotysięcznej manifestacji.

Kaczyński przemawiając na demonstracji poparcia dla integracji Ukrainy z UE, która odbywa się na głównym placu ukraińskiej stolicy, Majdanie Niepodległości, wyraził nadzieję, że Ukraina będzie w przyszłości członkinią UE.

– Drodzy bracia Ukraińcy, przyjechałem tutaj żeby poprzeć to, co jest waszym dążeniem, waszym marzeniem, żeby poprzeć tworzenie waszego związku z Unią Europejską, z Europą, wasz marsz na Zachód – powiedział Kaczyński.

Mówił, że kiedy patrzy na wielkie tłumy, na tę ogromną demonstrację, to jest pewien, że zgromadzeni na niej zwyciężą. „(Jestem pewien), że Ukraina będzie w Unii Europejskiej, że weszliście już na tę drogę, weszliście, bo jesteście zjednoczeni, bo jesteście silni” – mówił Kaczyński. Nawoływał, by Ukraińcy pamiętali, że są potrzebni Europie.

To nie jest tylko tak, że wy potrzebujecie Europy, że wy potrzebujecie Unii, Europa potrzebuje Ukrainy, potrzebuje Ukrainy, pamiętajcie o tym, miejcie tę pewność – mówił Kaczyński.

Podkreślił, że „Europa będzie silniejsza, będzie więcej znaczyć, jeżeli Ukraina będzie członkiem Unii”.

Ale to, by być razem, a dziś razem, to znaczy być w Unii, oznacza także, że razem będą także nasze dwa wielkie narody: polski i ukraiński. To jest bardzo, bardzo ważne dla naszej przyszłości, dla przyszłości Polski, dla przyszłości Ukrainy – mówił szef PiS.

Dodał, że właśnie w tym kierunku w swej polityce szedł jego brat prezydent Lech Kaczyński, który zginął w Smoleńsku. „Idziemy tą samą drogą i tą samą drogą będziemy iść dalej” – oświadczył Kaczyński.

Podkreślił, że wie, iż są „na Ukrainie siły, które mają inne poglądy” i – jak mówił – warto im przypomnieć wiersz wielkiego ukraińskiego poety Tarasa Szewczenki.

On pisał w jednym ze swoich utworów, że ci, którzy szkodzą Ukrainie, którzy nie chcą wolnej Ukrainy, nigdy nie zostaną zbawieni. Niech ci, którzy dzisiaj chcą ciągnąć Ukrainę w tę drugą stroną pamiętają o tym wielkim przesłaniu wielkiego Ukraińca – powiedział Kaczyński.

Przywołując słowa wypowiedziane wcześniej na demonstracji przez duchownego, o potrzebie budowy moralnych podstaw polityki, moralnych podstaw życia publicznego, podkreślił, że to bardzo ważne dla tej drogi, na którą weszli Ukraińcy.

– Idźcie tą drogą, a z całą pewnością zwyciężycie. Przed chwilą słyszeliście słowa o tym, by się nie bać. Otóż zacytuję wielkiego Polaka, papieża Jana Pawła II: nie lękajcie się. Nie lękajcie, niech żyje wolna Ukraina, niech żyje wolna Polska mówił.
Sława Ukrainie – zakończył swe przemówienie Kaczyński. 

„Dziękujemy” – skandował tłum zebranych na Majdanie, którzy też kilkakrotnie przerywali oklaskami wystąpienie prezesa PiS.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl