O aktualności nauczania Prymasa Tysiąclecia podczas X Tygodnia Społecznego w Radomiu

Rozważania na temat aktualności nauczania prymasa Stefana Wyszyńskiego są motywem przewodnim X Tygodnia Społecznego, który rozpoczyna się dziś w Radomiu. W spotkaniach, wykładach i panelach dyskusyjnych udział wezmą naukowcy, publicyści i politycy.

Organizatorem Tygodnia Społecznego jest Akcja Katolicka.

„W trakcie X Tygodnia Społecznego chcemy nie tylko przybliżyć postać Stefana Wyszyńskiego, ale także spróbować odpowiedzieć na pytanie, na ile nauczanie Prymasa Tysiąclecia formułowane w warunkach państwa totalitarnego jest aktualne w warunkach państwa demokratycznego” – powiedział asystent diecezjalny Akcji Katolickiej diecezji radomskiej ks. dr Andrzej Jędrzejewski.

Dodał, że uczestnicy wydarzeń odbywających się w ramach Tygodnia będą starali się wskazać obszary, w których nauczanie prymasa Wyszyńskiego nie straciło na aktualności, przełożyć je na obecną sytuacją w Polsce i odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób może być ono drogowskazem dla współczesnych Polaków.

„Pokazując, że Stefan Wyszyński to nie jedynie spiżowy pomnik, ale ktoś, kto dzisiaj może nam wskazywać drogę, chcemy także wpisać się w przygotowania do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia” – zaznaczył ks. dr Andrzej Jędrzejewski.

X Tydzień Społeczny rozpocznie się w niedzielę Mszą św. w radomskiej katedrze pod przewodnictwem biskupa radomskiego ks. bp Henryka Tomasika. Wykład inauguracyjny „Aktualność Jasnogórskich Ślubów Narodu” wygłosi Anna Rastawicka z Instytutu Prymasowskiego, jedna z najbliższych współpracowniczek prymasa Wyszyńskiego.

W kolejnych dniach odbędą się m.in. wykłady dr. hab. Andrzeja Zybertowicza, dr. hab. Pawła Skibińskiego, ks. dr. Jerzego Jastrzębskiego i prof. Jana Żaryna.

W programie Tygodnia zaplanowano także spotkanie z o. Gabrielem Bartoszewskim, wicepostulatorem w procesie beatyfikacyjnym ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, oraz panele dyskusyjne z udziałem publicystów i polityków.

X Tydzień Społeczny rozpocznie się 27 września i potrwa do 2 października.

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli nad Bugiem. W 1920 r. wstąpił do seminarium duchownego we Włocławku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1924 r. Studiował prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w 1929 r. uzyskał dyplom doktora prawa kanonicznego. W latach niemieckiej okupacji ukrywał się. Prowadził konspiracyjną akcję oświatową, pełnił obowiązki kapelana Armii Krajowej. W 1946 r. został biskupem lubelskim, a dwa lata później – arcybiskupem gnieźnieńsko-warszawskim i prymasem Polski.

Aresztowany został we wrześniu 1953 r. Więziony był w kilku miejscach, m.in. w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim i w Komańczy. Wolność odzyskał w październiku 1956 r. i wrócił do Warszawy. Był inicjatorem Wielkiej Nowenny, czyli dziewięcioletniego programu odnowy moralnej narodu polskiego od 1957 do 1966 r., czyli tysiąclecia Chrztu Polski. Brał udział w przygotowaniach i obradach Soboru Watykańskiego II. W jego biografii podkreśla się, że w obliczu konfliktów społecznych stawał w obronie praw człowieka i narodu. We wrześniu 1978 r. pojechał z delegacją polskich biskupów do Niemiec, co było realizacją idei polsko-niemieckiego pojednania i przebaczenia. Zmarł w 1981 r.

7 czerwca na placu Piłsudskiego w Warszawie miała odbyć się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia. W końcu kwietnia zdecydowano jednak o jej bezterminowym zawieszeniu – nowy termin zostanie ustalony i ogłoszony po ustaniu epidemii.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl