fot. PAP/EPA

O. A. Wodka CSsR z Rzymu o wpływie pandemii koronawirusa na społeczeństwo: Wśród ludzi przebija się poczucie dobra wspólnego

Wśród ludzi przebija się poczucie dobra wspólnego. Kategoria, dzięki której ludzkość przetrwała przez tyle wieków, a która ostatnio zaczęła nieco zanikać i w tym momencie rozkwita, wywołując duże zadziwienie, do czego jesteśmy zdolni i rzeczywiście odkrywamy jako ludzie to DNA, które sprawia, że możemy nawiązywać kontakt z tym światem niewidzialnym, w którym „Poruszamy się, żyjemy i jesteśmy” i możemy troszczyć się o dobro wspólne, dzięki któremu możemy przetrwać – powiedział ojciec Andrzej Wodka CSsR, prezydent AVEPRO – Agencji Stolicy Apostolskiej ds. Oceny i Promocji Jakości Uczelni Kościelnych, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

Ojciec Andrzej Wodka CSsR podkreślił, że pandemia jest omenem globalnym.

– Myślę, że fenomenologia, która nas tutaj dotyka, jest bardzo wspólna. Papież dzisiaj zatweetował, mówiąc, że trzeba się modlić za tych ludzi, których rodziny zaczynają mieć jakiś niestabilny czas, ponieważ nie można pracować i to się odbija choćby na takim poziomie, że zaczynają się niepokoić o przyszłość – mówił duchowny.

We Włoszech perturbacje w związku z pandemią przeżywają także wspólnoty zakonne.

– Wspólnoty zakonne przeżywają swoiste wyzwania, aby się nie przemieszczać i odkryć na nowo wartość życia monastycznego zwłaszcza dla tych, które są aktywne i nauczyły się żyć jakby poza klasztorem, służąc tutaj w Rzymie zwłaszcza poprzez różne formy Kościoła powszechnego – powiedział.

Ojciec Andrzej Wodka CSsR, który od ponad 30 lat posługuje w Rzymie wskazał, że wśród Włochów przebija się w obliczu koronawirusa poczucie dobra wspólnego.

– Przebija się taka jedna rzecz, którą życzyłbym wszystkim, mianowicie przebija się jakaś nowa świadomość limitu ludzkiego, która może doprowadzić człowieka osobiście w jego życiu wewnętrznym, sumieniu, sercu do odkrycia transcendencji tego co nas przerasta i tego skąd zresztą pochodzimy. Poczucie lęku nie jest najlepszym wskaźnikiem do tego, aby nawiązywać relacje z transcendencją, ale mimo wszystko może pomóc, aby odkryć właśnie ten limit. Wśród ludzi przebija się bardzo poczucie dobra wspólnego. Kategoria, dzięki której ludzkość przetrwała przez tyle wieków, a która ostatnio zaczęła nie co zanikać i w tym momencie rozkwita, wywołując duże zadziwienie, do czego jesteśmy zdolni i rzeczywiście odkrywamy jako ludzie to DNA, które sprawia, że możemy nawiązywać kontakt z tym światem niewidzialnym, w którym „Poruszamy się, żyjemy i jesteśmy” i możemy troszczyć się o dobro wspólne, dzięki któremu możemy przetrwać – oznajmił kapłan.

Następuje jakiś reset i wszyscy wiemy, że to nie będzie już ten sam świat, kiedy przeminie ta pandemia

– Póki co jest jednak dużo trwogi, zastanowienia, ale jest także dużo nadziei, dlatego że każdy jakoś tam śledzi wszystkie dane statystyczne i oczekuje, czy ewentualnie już następuje powolny spadek choćby zgonów – podsumował o. Andrzej Wodka CSsR.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl