O. A. Laskosz CSsR o czasie Wielkiego Postu: Jezus uzdrawia i trzeba do niego przyjść ze swoimi bolączkami 

Każdy w swoim życiu musi mieć takie wyjątkowe dni. To jest czas, kiedy się wyciszam, zostawiam obowiązki codziennego życia. Przede wszystkim jest spotkanie z Bogiem. Jezus uzdrawia i trzeba do niego przyjść ze swoimi bolączkami – powiedział o okresie Wielkiego Postu o. Andrzej Laskosz, kustosz sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Przypadająca dzisiaj Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele Katolickim 40-dniowy okres Wielkiego Postu. To czas oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

O. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, podkreśla, że Wielki Post to czas szczególnej refleksji.

– Popiół symbol przemijania, tego, że ono nastąpi w naszym życiu. „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, bo Ewangelia jest najważniejsza w naszym życiu. Ufamy, że czas 40 dni dobrych postanowień będzie nawróceniem każdego z nas do Jezusa Chrystusa. Pan Jezus zaprasza nas do współpracy i niech to się dokona w czasie tych wyjątkowych dni, jakim jest okres liturgiczny Wielkiego Postu – wskazuje.

To też okres pokuty i nawrócenia. Na znak pokuty księża posypują głowy wiernych popiołem. Podczas tego obrzędu wypowiadają słowa: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”.

– Każdy w swoim życiu musi mieć takie wyjątkowe dni. To jest czas, kiedy się wyciszam, zostawiam obowiązki codziennego życia. Przede wszystkim jest spotkanie z Bogiem. Jezus uzdrawia i trzeba do niego przyjść ze swoimi bolączkami – podkreśla o. Andrzej Laskosz CSsR.

W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz ścisły post. Oznacza to, że w ciągu dnia można spożyć trzy posiłki, w tym jeden do syta.

RIRM

drukuj