fot. Nasz Dziennik

Numery telefonów niesolidnych pacjentów trafią do specjalnego rejestru

Niesolidnypacjent.pl – to nazwa bazy, na którą trafią numery telefonów pacjentów, którzy umówili się na wizytę lekarską, ale się na niej nie stawili. O sprawie informuje dziennik „Rzeczypospolita”.

Strona powstała w odpowiedzi na duży odsetek nieodwoływanych wizyt lekarskich. Dzięki niej lekarze będą mogli sprawdzić czy pacjent, który się do nich umówił, notorycznie nie przychodzi na umówione wizyty.

Po miesiącu funkcjonowania bazy jest już na niej 100 numerów.  Jak podaje gazeta, niesolidni pacjenci stanowią niemal 50 proc. osób umówionych na dany dzień.

Dr Maciej Hamankiewicz z Naczelnej Rady Lekarskiej zauważa, że umawianie się na wizytę u lekarza i niestawienie się na nią, rodzi skutki finansowe i społeczne.

– Przecież w tym samym czasie lekarz siedzi bezczynnie, a mógłby przyjąć kolejnego potrzebującego pomocy człowieka. Jeżeli ktoś nie przychodzi do lekarza, to znaczy, że chyba tak naprawdę tej pomocy nie potrzebował. W związku z tym rodzi się pytanie: jak zracjonalizować system rejestrowania pacjentów do lekarza tak, żeby nie marnotrawić sił i środków? – mówi dr Maciej Hamankiewicz.

Pomysłodawcy bazy podkreślają, że strona jest bezpieczna. Lekarze będą mogli wymieniać się informacjami za pośrednictwem zarejestrowanego konta w serwisie.

RIRM

drukuj