fot. pixabay.com

NSA stwierdził nieważność komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji

Naczelny Sąd Administracyjny po raz pierwszy ostatecznie potwierdził nieważność decyzji komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Rozstrzygnięcie dotyczy trzech nieruchomości położnych przy Placu Defilad w Warszawie.

W 2017 r. komisja uznała, że stołeczny ratusz przy wydawaniu decyzji reprywatyzacyjnych ws. działek na pl. Defilad rażąco naruszył prawo administracyjne.

Doprowadziło to do uchylenia reprywatyzacji gruntów. W 2019 r. WSA w Warszawie stwierdził nieważność tych decyzji. W konsekwencji komisja złożyła skargi kasacyjne, a dziś zostały one oddalone.

Przewodniczący komisji ds. reprywatyzacji, wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta zapewniał jednak, że to nie koniec starań w tej sprawie.

– W dotychczasowym orzecznictwie sądy administracyjne bardzo często wypaczają brzmienie ustawy, na podstawie której pracuje komisja. Próbują orzekać tak, jakby afery reprywatyzacyjnej w ogóle nie było. W tej sprawie, którą dzisiaj Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął, według sądu nastąpiły błędy formalne w trakcie prowadzonego postępowania i w związku z powyższym komisja jeszcze raz rozpatrzy tę sprawę. Na pewno nie dopuścimy do sytuacji, w której sprawy reprywatyzacyjne będą zamiatane pod dywan. Konsekwentnie komisja weryfikacyjna wydaje dziesiątki decyzji każdego roku i porządkuje sprawy reprywatyzacji. Tworzymy nowe prawo, które chroni lokatorów przed patologiami – mówił Sebastian Kaleta.

Na początku lat 90. spadkobiercy nieruchomości na Placu Defilad rozpoczęli starania o ich odzyskanie. W latach 2012-2013 przyznano im prawo użytkowania wieczystego.

WSA w Warszawie sukcesywnie rozpatruje kolejne odwołania od decyzji komisji weryfikacyjnej. W tym roku sąd uchylił decyzje komisji ws. nieruchomości m.in.  przy ul. Dąbrowskiego 18, Mokotowskiej 63 oraz Złotej 62.

RIRM

drukuj