fot. wikipedia.org

Nowy statek dla Polskiej Żeglugi Morskiej zwodowany w Chinach

W chińskiej stoczni Yangfan w poniedziałek zwodowano nowy statek dla Polskiej Żeglugi Morskiej. M/s „Legiony Polskie” to druga jednostka z nowego programu inwestycyjnego armatora, w którym powstanie łącznie 18 masowców wartych ponad 400 mln USD.

„Nowy statek to klasyczny masowiec – jednostka przystosowana do przewozu takich ładunków jak węgiel, ruda żelaza, zboża czy nawozy sztuczne. Ma długość 180 m i nośność 39 tys. ton” – poinformował PAP doradca dyrektora naczelnego PŻM Krzysztof Gogol.

W Yangfan podczas uroczystości przekazania jednostki armatorowi odbył się chrzest nowego statku: jego matką chrzestną została zastępca kierownika Działu Rozliczeń Krajowych PŻM Marzena Nalewajska.

Załogę statku ma stanowić 21 polskich marynarzy. Nie wiadomo, gdzie w pierwszy rejs popłynie m/s „Legiony Polskie”.

„Dziś wieczorem w Świnoujściu spodziewany jest m/s +Armia Krajowa+ – pierwszy statek PŻM z nowego programu inwestycyjnego armatora” – powiedział Gogol.

Jednostka pod dowództwem kpt. Krzysztofa Bartlaka kończy swoją dziewiczą podróż dookoła świata.

„Statek wypłynął ze stoczni w Chinach, odwiedził porty w Stanach Zjednoczonych i przez Zatokę Meksykańską dopłynął do Immingham w Wielkiej Brytanii, gdzie wyładowano ładunek. Teraz pod balastem po raz pierwszy przypłynie do polskiego portu” – wyjaśnił.

PŻM realizuje program inwestycyjny, w ramach którego powstanie łącznie 18 masowców wartych ponad 400 mln USD. Stocznia Yangfan, znajdująca się 350 km na południe od Szanghaju, zbuduje dla PŻM 12 jednostek do przewozów masowych i będą one przekazywane armatorowi w odstępach około sześciotygodniowych.

Pozostałe sześć powstanie także w Chinach, w stoczni Yangzijiang. Będą to jeziorowce, a więc statki przystosowane do żeglugi po Wielkich Jeziorach USA i Kanady.

Kolejne zamówione jednostki będą nosić imiona „Szare Szeregi” i „Solidarność”.

Państwowe przedsiębiorstwo PŻM jest największym polskim armatorem, posiadającym łącznie w grupie kapitałowej ponad 60 statków. Na ich pokładach pracuje około 2,5 tys. marynarzy.

PAP/RIRM

drukuj