fot. PAP/Tomasz Gzell

Nowoczesna rusza w Polskę z prezentacją swojego programu

Nowoczesna, która chce likwidacji programu Rodzina 500 plus, rusza dziś w Polskę opowiadać o założeniach swojego programu „Aktywna Rodzina”. Ekonomista dr Zbigniew Kuźmiuk ocenił, że program Nowoczesnej jest skierowany do wąskiej grupy osób.

Propozycja, którą zgłosił Ryszard Petru na niedawnym kongresie Nowoczesnej – ma zastąpić, w razie zmiany władzy, rządowy program Rodzina 500 plus.

Partyjni działacze Nowoczesnej mają odbyć spotkania w Szczecinie, Toruniu, Gnieźnie, Poznaniu, Łodzi i Koszalinie.

Rodzina 500 plus cieszy się dużym poparciem Polaków i poprawia dzietność w naszym kraju – powiedział europoseł dr Zbigniew Kuźmiuk.

Wszystko wskazuje na to, że urodzenia w tym roku przekroczą tą „zaczarowaną” granicę 400 tys. rocznie, co przez wiele lat się nie udawało. Program jest niesłychanie skuteczny, a propozycje Nowoczesnej wyraźnie zmierzają w taką stronę, żeby ten program zlikwidować. Jeżeli proponuje się ulgi w podatku dochodowym, to w oczywisty sposób nie będą one dotyczyły rolników, czy ludzi o bardzo niskich dochodach, bo Ci ludzie płacą symboliczny podatek dochodowy i próba odliczenia na każde dziecko jest niemożliwa, bo tego podatku zwyczajnie nie ma. To jest jakieś nieporozumienie –  mówił dr Zbigniew Kuźmiuk.

Przypomnijmy: świadczenie wychowawcze z programu Rodzina 500 plus przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko.

Na pierwsze – w rodzinach, gdzie kryterium dochodowe nie przekracza 800 zł na osobą lub 1 tys. 200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

RIRM

drukuj