fot. PAP/Radek Pietruszka

Nowelizacja Kodeksu wyborczego skierowana do dalszych prac

Nowelizacja Kodeksu wyborczego została skierowana do dalszych prac w Sejmie. Projekt ustawy ma zwiększyć frekwencję w wyborach, ułatwić głosowanie osobom wykluczonym komunikacyjnie oraz zwiększyć transparentność wyborów.

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji Kodeksu wyborczego. Projekt zakłada większy dostęp do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości i bezpłatne przewozy dla wyborców w gminach, które nie posiadają publicznego transportu.

Celem jest zwiększenie frekwencji wyborczej – przekonywali posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

– Drugi obszar zmian dotyczy transparentności i przejrzystości procesu wyborczego – wyjaśnił Marek Ast, poseł PiS, wnioskodawca projektu.

Każdy członek komisji obwodowej oraz mąż zaufania będzie mógł nagrywać przebieg głosowania i liczenia głosów. Każdy głos będzie musiał być obejrzany przez każdego członka komisji wyborczej – zaznaczyła wiceszef klubu PiS, Barbara Bartuś.

– Nie będzie liczenia w podgrupach, nie będzie głosów pochowanych. Liczenie będzie jawne i transparentne – oznajmiła Barbara Bartuś.

Platforma Obywatelska jest przeciwna takim zmianom.

– To jest jawne gwałcenie najzdrowszych, naturalnych reguł demokracji – odpowiedział Donald Tusk.

Przewodniczący PO podkreślił, że nie zmienia się ordynacji wyborczej na kilka miesięcy przed wyborami.

– Nie mam żadnych wątpliwości, że to nie jest ostatni pomysł Kaczyńskiego, żeby wybory przekręcić w taki sposób, niby legalny, żeby PiS władzy nie stracił – zaakcentował były premier.

Lewica nie jest przeciwna zwiększeniu frekwencji, ale oceniła, że zmiany skomplikują liczenie głosów. PSL jest „za”, ale chce, by przepisy weszły w życie dopiero od następnych wyborców.

Swoje stanowisko przedstawiła także Kancelaria Prezydenta RP.

– Pan prezydent zawsze ma takie podejście do zmian w prawie wyborczym, że wszelkie zmiany profrekwencyjne są zawsze zmianami dobrze widzianymi, natomiast finalnie ostateczny projekt ustawy będzie oceniany z wszystkimi gwarancjami konstytucyjnymi – podsumowała minister w KPRP, Małgorzata Paprocka.

Koalicja Obywatelska złożyła wniosek o odrzucenie projektu, ale został on odrzucony przez posłów. Nowelizacja ustawy została ostatecznie skierowana do dalszych prac.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl