fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Nowelizacja Kodeksu pracy z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Przepisy wprowadzają m.in. na stałe do krajowych przepisów definicję pracy zdalnej. Regulacje przewidują zarówno pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową, stosownie do potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy.

Nowelizacja Kodeksy pracy umożliwi też polecenie pracownikowi pracy zdalnej w szczególnych przypadkach, m.in. w czasie obowiązywania stanu nadzwyczajnego.

Praca zdalna będzie mogła być też wykonywana okazjonalnie na wniosek pracownika, jednak nie więcej niż przez 24 dni w roku kalendarzowym.

Nie będzie można jej odmówić m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do lat czterech, opiekunom osób z niepełnosprawnością i kobietom w ciąży.

Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Cezary Kaźmierczak, wskazał, że nowela to pierwszy krok do uregulowania pracy zdalnej.

Nie wiem, czy regulacja nie przyszła za wcześnie, zanim ukształtowały się zwyczaje rynkowe. Skoro ustawodawca postanowił to regulować na tym etapie, to będziemy się przyglądać, jakie skutki społeczne to przyniesie, bo rzeczywiście było związanych z tym sporo problemów. Nie wiem, czy ustawa to do końca uporządkuje, ale to jest pierwszy krok i pewnie za dwa, trzy lata trzeba się będzie ponownie temu przyjrzeć i zobaczyć, co się sprawdziło, a co nie i co należy zmienić – wskazał Cezary Kaźmierczak.

Nowela wprowadza też możliwość kontroli stanu trzeźwości pracowników. Osoby pod wpływem alkoholu lub innego środka działającego podobnie nie będą dopuszczane do pracy. Badanie będzie mogła przeprowadzić także policja.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl