fot. PAP/Wojtek Jargiło

Nowe śmigłowce dla Polskiej Marynarki Wojennej

Do Marynarki Wojennej trafią cztery nowe śmigłowce AW 101 Merlin. Resort obrony podpisał dziś w Świdniku umowę w tej sprawie.

W uroczystości udział wzięli między innymi premier Mateusz Morawiecki i szef MON-u Mariusz Błaszczak. Maszyny do zwalczania okrętów podwodnych i poszukiwawczo-ratowniczych dostarczy włoska firma Leonardo. Do koncernu należą zakłady w Świdniku.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1121690846049366016

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że ten zakup znacząco wzmocni nasze Siły Zbrojne. Jednocześnie na zakupie skorzystają także polskie podmioty.

– Są to śmigłowce, które będą bardzo ważnym elementem naszej architektury bezpieczeństwa. Śmigłowce sprawdzone w marynarkach wojennych wielu państw, między innymi Wielkiej Brytanii, naszych sojuszników z NATO. Chcę wyrazić ogromną radość, że część produkcji będzie odbywać się tutaj – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Na początku kwietnia resort obrony podpisał umowę offsetową w tej sprawie. Jej wartość to blisko 400 mln zł. Głównymi odbiorcami offsetu mają być Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 i Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1121693453774196736

RIRM

drukuj