policja.pl

USA przekażą Czechom za darmo osiem śmigłowców

Czechy otrzymają od Stanów Zjednoczonych za darmo osiem śmigłowców, w tym sześć szturmowych i dwa wielozadaniowe – poinformowała na Twitterze w nocy z czwartku na piątek ambasada USA w Pradze. Przekazanie maszyn odbędzie się w ramach programu Excess Defense Articles (EDA), który pozwala na przekazywanie sojusznikom sprzętu wycofanego z eksploatacji w armii USA.

W 2019 roku Czechy zamówiły w USA osiem śmigłowców wielozadaniowych UH-1Y Venom i cztery śmigłowce szturmowe AH-1Z Viper, produkowane przez firmę Bell. Koncern rozpoczął produkcję pierwszego Vipera dla czeskiej armii w lutym br.

W sumie Czesi będą więc dysponować 20 amerykańskimi maszynami. Minister obrony Jana Czernochova uzgodniła dostawę ośmiu maszyn podczas wizyty w Waszyngtonie w kwietniu br. Jak poinformowała, do resortu obrony wpłynęło niedawno pismo zapowiadające realizację ustaleń.

W ramach programu EDA Czechy otrzymają sześć śmigłowców AH-1Z i dwa UH-1Y. Strona czeska zapłaci tylko za modernizację i transport maszyn – poinformowała amerykańska ambasada.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl