fot. flickr.com

Nowe państwo członkowskie NATO

Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO podpisali w Brukseli protokół o przystąpieniu Czarnogóry do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zostanie ona pełnoprawnym członkiem NATO po ratyfikacji dokumentu przez wszystkie państwa Sojuszu.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że ceremonia odbywa się dwa dni przed 10. rocznicą odzyskania przez Czarnogórę niepodległości.

„Przez te 10 lat Czarnogóra przeszła długą drogę, reformując prawo, budując instytucje i wracając do społeczności międzynarodowej” – powiedział. Protokół w imieniu Polski podpisał szef MSZ Witold Waszczykowski.

Poseł Wojciech Skurkiewicz, wiceszef sejmowej Komisji Obrony Narodowej wskazał na szereg pozytywnych aspektów takiej tej decyzji.

Ta decyzja wychodzi przede wszystkim naprzeciw państw bałkańskich w tym Czarnogóry oczywiście. Przypomnę ostatnimi krajami, które były przyjęte do NATO to była Albania i Chorwacja. To jest kolejny kraj z półwyspu bałkańskiego, który wstępuje do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jest to o tyle jeszcze ważna decyzja, że w ostatnich latach coraz większy wpływ na to co dzieje się w Czarnogórze miała Rosja. Tak wpływ biznesowy, jak i polityczny i to jest takie swoiste wyrwanie tego kraju z objęć Moskwy. Jest to w tym zakresie szczególnie ważna decyzja. Czarnogóra to oczywiście nie wielkie państwo, ale w zakresie geopolityki jest to kraj strategiczny – podkreślił poseł.

Po ratyfikacji protokołu Czarnogóra zostanie 29. państwem NATO. Do tego czasu we wszystkich natowskich spotkaniach będzie miała status obserwatora lub państwa zaproszonego.

Tymczasem; Rosja już zapowiedziała reakcję na przyjęcie Czarnogóry do NATO. Dążenia Sojuszu, by zmienić krajobraz polityczny w Europie, naruszają interesy Rosji i zmuszają ją do stosownej reakcji – oświadczyła rzecznik rosyjskiego MSZ.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj