fot. https://twitter.com/MON_GOV_PL

NATO dostrzega zagrożenia płynące ze strony Rosji

Sekretarz generalny NATO zaaprobował tajny plan odstraszania i obrony dla obszaru euroatlantyckiego. O kierunkowe założenia tego dokumentu był pytany w Brukseli Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej, który uczestniczy w dwudniowym spotkaniu ministrów obrony państw Sojuszu w Kwaterze Głównej.

Plan przewiduje zagrożenia płynące ze strony Rosji – wskazał szef resortu obrony. Jest to osiągnięcie Polski i państw leżących w naszej części Europy – ocenił Mariusz Błaszczak. Jak poinformował, konsekwencją planu strategicznego będą następnie plany operacyjne.

– W tej kwestii jesteśmy aktywni, aby w planach operacyjnych wszystkie zagrożenia znalazły swoje miejsce. Z naszego punktu widzenia konsekwencją identyfikacji zagrożeń jest znalezienie na nie adekwatnej odpowiedzi. Chodzi o interoperacyjność wojsk państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, o rozwijanie zdolności, które spowodują, że państwa NATO będą bezpieczne. One są dziś bezpieczne, ale trzeba patrzeć perspektywicznie, w jaki sposób realnie i skutecznie odpowiedzieć na zagrożenia – wyjaśnił Mariusz Błaszczak.

Ponadto minister obrony narodowej z zadowoleniem przyznał, że NATO bardzo wyraźnie dostrzega zagrożenie rosyjskie.

Podczas obrad omówiono też sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Swoimi doświadczeniami podzieliły się także Litwa i Łotwa. Szef MON relacjonował, że wśród państw Sojuszu jest duże zrozumienie tego, z czym zmagają się nasze kraje.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl