fot. PAP/Przemysław Piątkowski

Nowa dywizja w budowie

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przebywał dziś w Siedlcach, gdzie wręczył nominacje na stanowiska dowódców nowych jednostek wchodzących w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Minister Mariusz Błaszczak w 2018 roku podjął decyzję o utworzeniu 18. Dywizji Zmechanizowanej. Miała być ona jednym z elementów odbudowy i realnego wzmocnienia potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej. Dziś Żelazna Dywizja rośnie w siłę.

– W pierwszym etapie powstała 19. Brygada w Lublinie, powstał Pułk Logistyczny w Łomży, a dziś właśnie wręczyłem powołania na stanowiska dowódców dwóch pułków – mówił szef MON.

Są to 18. Pułk Przeciwlotniczy, który będzie stacjonował w Sitańcu koło Zamościa oraz 18. Pułk Artylerii, który będzie stacjonował w Nowej Dębie.

– Jest to niezwykle istotne, żeby właśnie te dwie jednostki w szybkim tempie  uzyskały gotowość bojową, bo stanowią one niewątpliwie bardzo ważne elementy bojowe 18. Dywizji Zmechanizowanej – podkreślił Mariusz Błaszczak.

To dzięki niej nasza wschodnia granica – według zapewnień szefa resortu obrony – jest bezpieczna, co potwierdza również Dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej generał Jarosław Gromadziński.

– Panowie pułkownicy od dwóch lat przygotowywali się do objęcia tego stanowiska, pracując i opracowując harmonogramy formowania, wdrożenia, jak również rozbudowy infrastruktury niezbędnej dla utworzenia tych dwóch jednostek – zaznaczył Jarosław Gromadziński.

  1. Dywizja Zmechanizowana jest w trakcie osiągania pełnej gotowości bojowej. Stanie się to w ramach ćwiczenia Dragon.

 

TV Trwam News

drukuj