Norweska telewizja wycofała określenie „polskie obozy zagłady”

Z norweskiej telewizji publicznej zniknęło kłamliwe sformułowanie „polskie obozy zagłady”. Stało się tak po interwencjach Reduty Dobrego Imienia. Teraz na stronie internetowej telewizji NRK widnieją „niemieckie obozy zagłady w okupowanej przez nazistów Polsce”.         

Dzięki interwencji Reduty i złożeniu skargi do Norweskiej Rady Etyki Mediów, udało się zaprzestać fałszowania historii II wojny światowej.

Ta sprawa pokazała, że warto działać i sprzeciwiać się kłamstwom – mówi Maciej Świrski, prezes Reduty.

– To wszystko razem napawało otuchą, że mamy możliwość wpływu. Ale pamiętajmy o tym, że to są rzeczy, które mają szersze tło – tzn., że sformułowanie „polskie obozy koncentracyjne” jest używane masowo przez media zachodnioeuropejskie czy światowe. Tylko uciążliwa i ustawiczna działalność może zmienić ten fakt – i my to robimy. Tutaj jest potrzebna z jednej strony, systemowa polityka państwa polskiego, z drugiej strony, właśnie działalność Reduty Dobrego Imienia, która robi różne rzeczy, których nie może zrobić państw, np.: przykład trudno, żeby państwo wysyłało petycje do organizacji dziennikarskich, a obywatele zrzeszeni w organizacji społecznej mogą to robić – wyjaśnia Maciej Świrski.

Inicjatorzy protestu zwracają uwagę, że strona norweska wielokrotnie wypaczała i zakłamywała historię. Reduta interweniowała wcześniej, m.in. składając petycję do Norweskiej Rady Etyki Mediów ws. użycia przez jedną z norweskich gazet nieprawdziwego sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl