„Nocne Wilki” skarżą polską Straż Graniczną

Rosyjski klub motocyklowy „Nocne Wilki” złożył w sądzie w Warszawie skargę na polską Straż Graniczną. Chodzi o niewpuszczenie w kwietniu do Polski uczestników zorganizowanego przez klub rajdu upamiętniającego 70. rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.

Rosjanie domagają się uznania działań Straży Granicznej za bezprawne, anulowania pieczątek w paszportach, przywrócenia wiz i zwrócenia kosztów, jakie ponieśli w związku z wyjazdem. Chcą także „zadośćuczynienia za krzywdy moralne”.

Poseł Witold Waszczykowski, były wiceszef MSZ, ma nadzieję, że sąd nie uzna żądań motocyklistów.

– Polska Straż Graniczna ma prawo odmówić wjazdu do kraju każdemu, również osobie, która ma polską wizę. Polska wiza wydana w polskim konsulacie za granicą nie jest automatyczną przepustką wjazdu do kraju. Jest pewną obietnicą wjazdu do kraju, natomiast zawsze decyduje Straż Graniczna. W tym przypadku było to uzasadnione. Jest to grupa szowinistyczna, antypolska, która chciała dokonać pewnego wydarzenia, jakie mogłoby zaszkodzić stosunkom polsko-rosyjskim. Władze polskie zachowały się prawidłowo. Mam  nadzieję, że władze polskie zachowają się podobnie – powiedział poseł Witold Waszczykowski.

„Nocne Wilki” to nacjonalistyczny klub motocyklowy, zaprzyjaźniony z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

RIRM

drukuj