„Noce Kościołów” na Dolnym Śląsku

„Noce Kościołów” to ponad sto wydarzeń, które odbędą się podczas piątej edycji Dni Dziedzictwa Chrześcijańskiego. W dniach od 18 do 25 czerwca w ponad 31 miejscowościach na Dolnym Śląsku będzie można zobaczyć w kościołach i klasztorach te miejsca, które są niedostępne na co dzień dla świeckich. Oprócz tego odbędą się m.in. panele dyskusyjne, koncerty, wykłady i spotkania.

Największymi atrakcjami tegorocznych „Nocy Kościołów” są XII-wieczne zdobienia dawnej rezydencji Piastów Wrocławskich odkrytych niedawno
w klasztorze sióstr Notre Dame na wrocławskim Ostrowie Tumskim, oraz Księga Henrykowska znajdująca się w Klasztorze Cystersów w Henrykowie,
w której zostało zapisane pierwsze zdanie w języku polskim „Day ut ia pobrusa, a ti poziwai”, które oznacza „Daj, ja pomielę, a ty odpocznij”.

Wydarzenia będą miały miejsce w następujących miastach: Dzierżoniów, Skarbimierz, Sobótka, Strzegom, Trzebnica, Wiązów, Wołów, Kłodzko, Kudowa Zdrój, Polanica Zdrój, Kobierzyce, Sulistrowiczki, Oleśnica, Krzeszów, Legnica, Zgorzelec, Oława, Bielawa, Henryków, Małujowice, Brzeg Dolny, Jelcz-Laskowice, Bolesławiec, Nowa Ruda, Bardo, Wałbrzych, Wrocław, Milicz, Ziębice, Siechnice.

Jak informuje rzecznik „Nocy Kościołów” ks. Rafał Kowalski – wszystkie wydarzenia będą rozpoczynały się nabożeństwem o godz. 18.00. Następnie odbędą się koncerty, zwiedzanie kościołów i klasztorów, panele dyskusyjne i wykłady.

W panelach dyskusyjnych wezmą udział m.in. ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski; ks. bp Andrzej Siemieniewski, biskup pomocniczy wrocławski, naukowcy oraz znani dziennikarze.

RIRM

drukuj