NIK z zastrzeżeniami do pakietu onkologicznego

Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę pakiet onkologiczny. Chaotyczny proces diagnostyczny oraz finanse – zdaniem kontrolerów NIK to nadal główne problemy w leczeniu nowotworów w Polsce.

Nowotwory złośliwe stanowią drugą, najczęstszą przyczynę zgonów w naszym kraju. Wprowadzony dwa lata temu pakiet onkologiczny miał przyspieszyć diagnostykę pacjentów z podejrzeniem raka. Okazało się jednak, że poprawa w tym zakresie jest niewielka.

– Pakiet nie rozwiązał podstawowego problemu, jakim była jakość udzielanych świadczeń onkologicznych. Nadal istotnym problemem pozostawał także nieskoordynowany i chaotyczny proces diagnostyczny oraz kwestia zbyt późnego wykrycia choroby – wskazał Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.

Poza tym wyniki kontroli wykazały, że wprowadzenie pakietu onkologicznego nie doprowadziły do znaczącej poprawy w obszarach determinujących skuteczność leczenia onkologicznego.

„Pacjenci z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu mogli korzystać z kompleksowego leczenia w ramach pakietu onkologicznego, ale niestety nie zawsze i nie wszędzie. Po pierwsze, nie wszystkie placówki onkologiczne podpisały umowy na wykonywanie badań i prowadzenie terapii w ramach pakietu. Dodatkowo, nie wszystkie placówki, które miały umowy, faktycznie je realizowały. I po trzecie, tylko niektóre lecznice zapewniały pacjentom dostęp do wszystkich niezbędnych urządzeń i badań w jednym miejscu” – zaznaczył prezes Najwyższej Izby Kontroli.

Wprowadzenie pakietu onkologicznego nie doprowadziło również do istotnego zwiększenia nakładów na leczenie onkologiczne, pomimo zniesienia limitów na świadczenia udzielane w ramach pakietu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl