fot. flickr.com

NIK zapowiada nowy raport nt. smogu w Polsce

Najwyższa Izba Kontroli wraz z Europejskim Trybunałem Obrachunkowym przeprowadziły kontrolę jakości powietrza w 15 krajach Unii Europejskiej. W maju ma zostać opublikowany raport dot. Polski, a w czerwcu dot. całej piętnastki – poinformował w środę prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Prezes Izby w środę po południu brał udział w panelu dyskusyjnym „Czym oddychamy? Jak wygrać walkę ze smogiem?”, zorganizowanym przez Fundację Przyjazny Kraj. W wydarzeniu brał udział także rządowy pełnomocnik ds. programu „Czyste powietrze” Piotr Woźny.

Prezes NIK poinformował, że najnowszy raport dotyczący problemu smogu w Polsce ma zostać opublikowany w maju.

„Miesiąc później powstanie zbiorczy dokument podsumowujący sytuację w 15 krajach europejskich” – dodał.

Krzysztof Kwiatkowski poinformował ponadto, że wystąpienia pokontrolne zostały już wysłane do trzech ministerstw – środowiska, energii i przedsiębiorczości. Dodał, że jeden resort otrzymał ocenę pozytywną, drugi negatywną, a trzeci opisową. Prezes NIK nie chciał ujawnić, które ministerstwo otrzymało jaką ocenę, lecz naprowadził, iż „najłatwiej dostać pozytywną ocenę, jak się najkrócej daną problematyką zajmuje”.

„Nasz raport będzie taką mapą drogową do podejmowania trudnych decyzji, ponieważ pokaże nie tylko kraje, które dalej mają problem ze smogiem, ale także kraje, które sobie z nim poradziły i jakie decyzje, i w jakim czasie były w tych krajach podejmowane” – wskazał.

PAP/RIRM

drukuj