fot. mac.gov.pl

NIK przyjrzy się podróżom zagranicznym wiceminister Olszewskiej

NIK zbada zasadność wydatków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na podróże zagraniczne wiceminister Małgorzaty Olszewskiej – poinformowali posłowie PiS, którzy złożyli wniosek w tej sprawie.

Posłowie zarzucają jednocześnie resortowi opóźnienia w budowie szerokopasmowego Internetu.NIK zakwestionowała wydatki prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdaleny Gaj na podróże zagraniczne, wskazując, że były „niecelowe i nieoszczędne”.

Tymczasem, jak zaznacza poseł PiS Maciej Małecki, w zakwestionowanych wyjazdach uczestniczyła podsekretarz stanu w resorcie administracji i cyfryzacji, dlatego wydatki te wymagają pilnego zbadania – szczególnie w sytuacji, kiedy nastąpiły opóźnienia w projekcie: Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej.

– W latach 2007-2013 w Polsce Wschodniej miało powstać 10 tys. kilometrów autostrad internetowych, czyli sieci szerokopasmowych. Tymczasem okazuje się, że do czerwca tego roku powstało 15 km i 370 m jedynie w województwie podlaskim. W związku z tym, po dokładnej analizie dokumentów z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, tych dwóch odpowiedzi na moje interpelacje, przyznam, że nie znalazłem tam uzasadnienia tak licznych, tak długich delegacji do ciepłych krajów pani wiceminister. W Polsce Wschodniej jednostki samorządu terytorialnego mają problem z wdrażaniem internetu szerokopasmowego. Zadaniem ministerstwa jest wspieranie beneficjentów funduszy unijnych, którzy chcą budować internet szerokopasmowy w Polsce – mówiposełMaciej Małecki.

Wiceprezes Izby Wojciech Kutyła poinformował parlamentarzystów PiS, że w trakcie kontroli wykonania budżetu państwa w 2014 r. sprawa będzie wzięta pod uwagę.

RIRM

drukuj