NIK: Nieprawidłowości w umowach gazowych zawartych z Gazpromem na przestrzeni 2006-2011

Najwyższa Izba Kontroli ujawniła raport na temat. umów gazowych zawartych z Gazpromem w latach 2006-11. Kontrolerzy wskazują na szereg nieprawidłowości.

Izba dopatrzyła się nieprawidłowości m.in. w działaniach ministra gospodarki w latach 2009–10. Szef resortu prowadził rozmowy z rosyjskim Gazpromem bez zatwierdzonej instrukcji negocjacyjnej i przygotowania merytorycznego. Wskazano również na niewłaściwą współpracę miedzy PGNiG a ministrem gospodarki.

Poseł Maciej Małecki, były wiceminister skarbu państwa zauważył, że w efekcie tzw. negocjacji Polska oddała kontrolę nad spółką EuRoPol Gaz. Ponadto nie podjęto negocjacji zmierzających do obniżenia cen surowca oraz skrócenia obowiązywania kontraktu.

– Polacy mają prawo wiedzieć, dlaczego rząd PO-PSL tak mocno parł, do długoterminowej umowy z Gazpromem w niekorzystnej formule obciążania Polski nawet, za niewykorzystany gaz. W 2009 i 2010 roku wystarczyło zrobić jedną rzecz: podpisać z Gazpromem kontrakt, do czasu otwarcia terminalu w Świnoujściu. Pozostaje pytanie, co takiego położyli na stole Rosjanie, że przedstawiciele rządu Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, zgodzili się na tak niekorzystne dla Polski warunki. Mam nadzieję, że ta sprawa zostanie dogłębnie wyjaśniona i ci wszyscy, którzy stoją za tą sprawą poniosą odpowiednie konsekwencje – podkreślił Maciej Małecki.

NIK pozytywnie oceniła natomiast decyzję z 2006 roku o budowie terminala LNG w Świnoujściu. Kontrolerzy stwierdzili, że stanowi on istotny element dywersyfikacji dostaw gazu do Polski.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl