fot. PAP

NIK negatywnie o realizacji przez MZ programu zwalczania nowotworów

NIK negatywnie ocenia skuteczność realizacji przez ministra zdrowia Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Ministerstwo Zdrowia finansuje program wspierający zwalczanie nowotworów, ale słabo nadzoruje jego realizację – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli.

Kontrolerzy wytykają małą skuteczność programu, na który zostały wydane prawie dwa miliardy złotych – mówił prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

– Pacjenci zbyt długo czekają na rozpoczęcie radioterapii, zbyt mało kobiet zgłasza się na mammografię i cytologię, a wskaźniki wykrywania i leczenia nowotworów znacznie odbiegają od średnich europejskich. Mimo prowadzenia akcji mających zwiększyć liczbę Polek zgłaszających się na badania profilaktyczne liczba ta w ostatnich latach nie uległa zmianie, a w niektórych województwach zmniejszyła się – powiedział Krzysztof Kwiatkowski.

W 1/5 skontrolowanych ośrodków radioterapii czas oczekiwania na udzielenie świadczenia był dłuższy niż 4 tygodnie, a w skrajnych wypadkach wynosi nawet ponad dwa miesiące.

Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych potrwa do końca przyszłego roku. Ministerstwo Zdrowia planuje kontynuować program dlatego NIK zwraca uwagę na konieczność zmian i nadania mu lepszej, nowocześniejszej formuły.

Zarówno sam Program, jak i rozwiązania organizacyjne przyjęte w leczeniu onkologicznym powinny tworzyć spójny system, zapewniający pacjentowi odpowiednią informację, szybkie podjęcie leczenia i sprawne skoordynowanie jego etapów – stwierdza raport.

RIRM

drukuj